Dla większości z nas, zakup pierwszego mieszkania, to ważna życiowa decyzja. Szczególnie od strony finansowej.
Większość Polaków kupuje mieszkania na kredyt. Są to kredyty długoterminowe na 20-30 lat. Warto się zastanowić nad podpisaniem tego 'cyrografu'.

Kupno mieszkania, to pośrednie przywiązanie się do danego miejsca. Mając żonę,dzieci i stałą pracę, jest to zrozumiałe. Jednak będąc singlem, można zastanowić się czy warto pozbawiać się elastyczności, która daje nam możliwość zmiany miasta, a nawet kraju. Nie da się przewidzieć czy będziemy podróżować za lepszą pracą czy miłością.
Problemem może być metraż. Wielkość mieszkania dla singla, różni się od tego, który potrzebny jest rodzinie. Sytuacja może się szybko zmienić, a każda zmiana, to dodatkowe koszty.

Własne mieszkanie to dodatkowe koszty, które cyklicznie trzeba inwestować. Są to remonty, które utrzymują wartość i standard mieszkania. Wynajmując, odpowiedzialność ogranicza się do comiesięcznych opłat za rachunki.
Mieszkanie jest też inwestycją. Po spłacie kredytu mamy własne mieszkanie, które będziemy mogli pozostawić dzieciom.

Pytań i wątpliwości jest wiele, dlatego warto to przemyśleć.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Boże, gdyby nie ten artykuł, nigdy bym o tym nie pomyślał!!! ;)
już oceniałe(a)ś
66
2
Porównywać to można zakup mieszkania ZA GOTÓWKĘ i wynajem. Porównywanie wynajmu i mieszkania na 30-letni kredyt przypomina stawianie tarota. W tym kraju diabli wiedzą co będzie za 30 dni a co dopiero za 30 lat.
@prof.miauczur różnica kredyt- lokata jest 1,3-1,5% :-)
już oceniałe(a)ś
0
6
@kostuh Nieprawda, frank czy dolar zyskał 25 5 w zeszłym roku!
już oceniałe(a)ś
0
0
@prof.miauczur Małe mieszkanie w średniej wielkości mieście rata kredytu - 430 zł wynajem - od 500 zł (bez mediów) Dziękuję, tyle w temacie.
już oceniałe(a)ś
0
1
Jeśli się weźmie pod uwagę obowiązujące prawo -bankowe, lokatorskie, podatkowe itp. Odpowiedź jest jedna WYNAJMOWAĆ! Setki firm, tysiące analityków, doradców funduszy i praktycznie nie ma żadnych instytucji prywatnej, która by zajmowała się komercyjnym wynajmowaniem mieszkań na dużą skalę. Tysiące mieszkań budowanych rok w rok i wszystkie na sprzedaż a żadne na najem? I wam to nie daje do myślenia? A przecież te instytucje "optymalizując podatki" kupowały by mieszkania o 20% taniej niż przeciętny Kowalski. Dlaczego? Tak jest? Bo dochody ze sprzedaży mieszkań są znacznie wyższe i pewniejsze niż z najmu!! Odwracając sytuację jeśli komuś się bardziej opłaca sprzedać niż szukać najemcy to dla osoby szukającej dachu nad głową jest lepiej jest wynająć niż kupić mieszkanie. I na naszym rynku nieruchomości mamy najem mieszkań po babci/cioci/wujku zanim dzieciak nie skończy szkoły i nie pójdzie na swoje... I do czasu aż ceny najmu nie podniosą się na tyle aż prywatni przedsiębiorcy nie zaczną inwestować w mieszkania na najem nie ma co myśleć o kupowaniu. I co za różnica czy płaci się za najem czy za odsetki od kredytu, ubezpieczenia remonty itp.? ;-) I nie obchodzi was, ze piętro wyżej wprowadzi się menel, za oknem zbudują fermę lisów, obwodnicę czy smażalnie ryb... Pakujecie się i spadacie.
@kostuh Jest jeden słaby punkt w Twoim rozumowaniu (u innych zresztą też). Kupowanie mieszkania nie musi być oznaką chęci inwestycji, czy ekonomicznego myślenia. Nie wszyscy patrzą na nieruchomości przez pryzmat pieniędzy. Ale np. mają ochotę mieszkać w penthausie na ostatnim piętrze. Na ogół takie coś trzeba kupić, bo wynająć się nie da. A nawet jak się da wynająć (za 2x większe pieniądze niż piętro niżej), to nie ma pewności, że właściciel nie przyjdzie pewnego dnia z wymówieniem.
już oceniałe(a)ś
3
3
@dawaj.flaszkie Nie zauważyłeśże li, iż albowiem pytanie główne nie dotyczy ludzi z nadmiarem gotówki??? No, to już możesz wstać z nocnika. Gościula
już oceniałe(a)ś
5
9
"Po spłacie kredytu mamy własne mieszkanie, które będziemy mogli pozostawić dzieciom." Dla sporej liczby osób własne mieszkanie i dzieci to alternatywa rozłączna. Z drugiej strony płacąc powiedzmy 1.5k zł raty przez 30 lat, będziemy mogli liczyć na 300 zł miesięcznie ekstra z odwróconej hipoteki.
już oceniałe(a)ś
20
2
temat unit linków siem skonczył to miszcz sobie kreuje tematy coś ostatnio temat jego fantasycznej ksiązki przestał sie przewijac,ciekaw jestem kiedy i miszcza nie będzie?
Podobno dostał ofertę z Haaretz :)
już oceniałe(a)ś
0
0
`