72 rocznica powstania w Getcie. Magdalena Cielecka jest jednym z "Żonkili"

Magdalena Cielecka; Zdjęcia i montaż: Jarek Tokarski
18.04.2015 10:04

72 rocznica powstania w Getcie przypada na niedzielę 19 kwietnia. Muzeum Historii Żydów Polskich 'Polin' w związku z tym wydarzeniem organizuje społeczno - edukacyjną akcję 'Żonkile'. Charakterystyczne żółte, papierowe kwiaty, przypominające po rozłożeniu gwiazdę Dawida, są znakiem rozpoznawczym i symbolizują pamięć i szacunek dla bohaterów walk w getcie. Akcję popierają aktorzy: Magdalena Cielecka, Maja Ostaszewska, Redbad Klijnstra, dziennikarka Monika Olejnik oraz tancerz Michał Piróg.

Według Magdaleny Cieleckiej - która na swojej drodze zawodowej wielkrotnie stykała się z tematem żydowskim - osoby rozpoznawalne, które tak jak ona zgadzają się z ideą, powinny być nośnikami takich spraw. Hasło, które towarzyszy tej akcji: Łączy nas pamięć, działa bardzo pozytywnie, a sama inicjatywa zwiększa świadomość o naszej wspólnej historii z narodem żydowskim.

Wolontariuszy będzie można spotkać w wielu punktach w stolicy. Papierowe kwiaty rozdawać będzie na ulicach Warszawy 370 uczniów spośród 16 warszawskich szkół.72 rocznica powstania w Getcie obchodzona będzie również poza granicami naszego kraju, w Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Australii i Francji.


O rocznicy, 'Żonkilach' i akcji Muzeum Historii Żydów Polskich przeczytasz w Gazecie Wyborczej


Znajdziesz nas na Twitterze, Google+ i Instagramie
Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas i dziel się opiniami.
Czekamy na Wasze listy: listy@wyborcza.pl

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka