Oczywiście, że nie ma największej, ale w rzeczywistym świecie spotykamy się z ograniczonymi wartościami. I niekiedy są to takie liczby giganty, że przekraczają granice naszej wyobraźni i dla naszego pojmowania niewiele się różnią od nieskończoności. Miliard to już sporo - ale nie robi na nas wrażenia. Z miliardami złotych spotykamy się co roku podczas debaty na temat dziury w budżecie państwa, a przed denominacją złotego na co dzień pojawiały się nawet biliony. O liczbach gigantach opowiada Piotr Cieśliński, szef działu Nauka ''Wyborczej''.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
A ja potrafię podać rozwinięcie liczby pi zaczynając od końca.
już oceniałe(a)ś
38
4
Ale gimbus. 10^100 to googol, a nie google. Ciekawy artykuł: www.deltami.edu.pl/temat/matematyka/teoria_grafow/2011/01/01/Najwieksza_liczba_na_swiecie/
@Jan Woreczko Oj czepiasz się, to jest powszechnie wiadomy fakt, że chodzi o googol. Wszyscy myślę, znaką też historię czemu google nazywa się dziś google, a nie googol. Wyluzuj. Pan Tokarski posłużył się tutaj ironią (nie pomyl z aronią, taką amerykańską jagodą).
już oceniałe(a)ś
2
1
Przeczytałem sensacyjny tytuł "Liczby giganty. Jaka jest największa?" i mi ręce opadły. Ja rozumiem, że istnienie tej "największej liczby" jest od razu dementowane, ale to tak jakby zatytułować artykuł "piż po polsku" a w środku radośnie zdementować, że oczywiście poprawna pisownia to "pisz" a tytuł miał na celu przyciągnięcie półgłówków.
już oceniałe(a)ś
18
6
Miliony, miliardy a liczba gigant Pi nigdy nie będzie większa niż ca 3,15.
@tadan.se W warunkach wojennych pi może przyjmować wartości w granicach od –5 do +5.
już oceniałe(a)ś
3
0
nad zrębem pateny pośród srebrnej nocy szereg alefów w nieskończoność peeełznie a nieskończoność unieskońćzoniona....
już oceniałe(a)ś
8
1
Nie lizneliście nawet nieskończoności. Nawet to że istnieje gdzieś druga identyczna Ziemia gdzie każdy człowiek ma identyczne imie i nazwisko (w sensie prawdopodobieństwa) nie jest liznieciem nieskonczonosci.
już oceniałe(a)ś
1
1
Zawsze trudno mi uwierzyć, że cząstek elementarnych we Wszechświecie miałoby być "tylko" 10^80. Chwila: nawet samych ziarenek piasku na Saharze jest 20^22, a to przecież każde ziarenko zawiera wiele cząstek elementarnych, Ziemia składa się z wielu więcej cząstek niż tylko te ziarenka, w Układzie Słonecznym mamy więcej planet i dużo większą od nich gwiazdę, takich układów gwiezdnych w galaktyce są miliony czy nawet miliardy, galaktyk też jest bezlik... Wprost nie mogę uwierzyć, że to wszystko miałoby dawać "tylko" 10^80.
@zewszad_i_znikad Pomiędzy 10^22, a 10^ 80 jest całkiem spora różnica. To tak jakby w każdym ziarnku piasku były wszystkie ziarnka na Saharze, w każdym z nich znowu wszystkie i jeszcze raz to samo...
już oceniałe(a)ś
0
0
@kowgli 10^80 jest jakieś miliard miliardów miliardów miliardów miliardów milionów razy większa od 20^22
już oceniałe(a)ś
0
0
odmóżdżenie do potęgi entej
już oceniałe(a)ś
1
2
`