Chcę ogłosić, że budujemy Iron Mana - powiedział niedawno Barack Obama po spotkaniu z wojskowymi i inżynierami w Białym Domu. Nie żartował. Prototypy cyfrowej zbroi mają trafić do amerykańskich sił specjalnych w czerwcu. Na liście życzeń znalazł się: pancerz nowej generacji, chroniący całe ciało przed pociskami, systemy wspomagające mobilność i zręczność żołnierzy np. egzoszkielety oraz systemy pomagające w orientowaniu się na polu walki, wszelkie czujniki i kamery oraz rozwiązania utrzymujące operatora w dobrym zdrowiu, zapewniające tlen, radzące sobie z ranami. O pracy nad projektami cyfrowych zbroi opowiada Jacek Krywko, dziennikarz działu Nauka ''Wyborczej''.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Najbardziej podoba mie się zakończenie tego filmiku którym niestety - dałem się zgwałcić: "Czytaj [...] na gazecie.pl". KRWWWA!!!! CO CZYTAJ?! CO MAM CZYTAĆ JAK REDAKTOROM NIE CHCE SIĘ PISAĆ I NAGRYWAJĄ DURNE FILMIKI Z AUTOSTARTEM!!!! sory za capslocka, ale się wkurzyłem....
@thorngorn wez nerwosol i po klopocie.
już oceniałe(a)ś
0
0
Ale zdajecie sobie sprawę, że systemy wspomagane wymagają zasilania, którego na chwilę obecną nie ma i trzeba je zapodawać z zewnętrznego źródła, bo nie da się ich zamontować w tak małym egzoszkielecie, co czyni cały system delikatnie mówiąc mało wydajnym na pierwszej linii, żeby nie powiedzieć, że wysłanie żołnierza w tym czymś byłoby spektakularnym marnotrawieniem siły żywej. Więc o zastosowaniu bojowym możecie na razie zapomnieć. Może na drugiej linii do rozładowywania zapasów itp. Pokażcie mi wpierw odpowiednio silne źródło energii, to wtedy pogadamy.
@Remo Drake Reaktor łukowy. Mam jeden w garażu, teraz pracuję nad miniaturyzacją ;)
już oceniałe(a)ś
19
1
@Remo Drake A są już przyjacielu bioogniwa, bardzo lekkie, ładują się momentalnie, bardzo wydajne i wysokoprądowe. Oczywiście w fazie testów laboratoryjnych ale jak się za to wezmą wojskowi to podejrzewam, że za dwa-trzy lata będziesz miał w swoim smartfonie baterię wielkości obecnej, którą będziesz ładował raz w miesiącu (albo i kwartalnie)
już oceniałe(a)ś
4
4
@Remo Drake jestes madrzejszy od ludzi z general Dynamics co ???? Jakz etypowe w Poslce,gdzie kazdy zna sie na wszystkim
już oceniałe(a)ś
7
8
@paseo Mądrzejszy od ciebie, bo używam mózgu, a nie tylko czytam. Ja nie kwestionuję budowy takiego systemu, bo on znajdzie swoje zastosowania nawet na tym etapie, tyle tylko, że nazywanie tego Iron Manem jest trochę na wyrost, bo żadne wojsko nie będzie ryzykowało tak drogiego sprzętu na pierwszej linii z tak prozaicznego powodu jak wyczerpanie się zasobów energetycznych. Iron Man to będzie jak powstanie odpowiednio wydajne źródło zasilania przy jednocześnie małej wadze i rozmiarach. Dlatego MULE na przykład ma na sobie spalinowy generator, co nota bene, nie czyni go cichym, co też w tym przypadku ma znaczenie.
już oceniałe(a)ś
5
0
@si.vis.pacem.para.bellum Masz coś na ten temat? Chętnie rzucę okiem.
już oceniałe(a)ś
2
0
@Remo Drake Iron Man to może faktycznie trochę na wyrost, ale już istnieje projekt protez automatycznych dla weteranów wojskowych w Stanach. Parę lat temu oglądałem klip z kilkoma ochotnikami, którzy brali udział w badaniach służących przystosowaniu protez nóg do zastosowań wojskowych. Poszukaj na youtube "military prosthesis" albo "X-2 prosthesis". Bateryjki do tego nie są wielgachne i żołnierz wymienia je bardzo szybko nawet w warunkach bojowych. Najciekawsze zdanie jakie wypowiedział jeden z testujących, dotyczyło dziwnego uczucia jakie doznawał kiedy resztę ciała miał zmęczoną a proteza z wymienioną baterią mogła pracować dalej. Nie pamiętam dokładnych słów, ale chodziło o to, że czasami też chciał by tak móc wymienić bateryjkę dla reszty ciała;)
już oceniałe(a)ś
3
0
@ogionek Niestety to nie to samo. Protezy nie mają tak dużych wymagań energetycznych, zwłaszcza kiedy zastępują np. jedną nogę poniżej kolana. Po pierwsze, służą do poruszania się i nie są przystosowane do przenoszenia tak dużego ciężaru jak egzoszkielety - dzięki temu można zastosować słabsze siłowniki, a więc maleją też wymagania pod kątem energii. Dodatkowo, taki system może wykorzystywać ruch osoby do generowania i odzysku energii - to bardzo pomaga, ale w egzoszkieletach jest mocno ograniczone, ponieważ tam siła człowieka stanowi tylko ułamek całej siły systemu. Fajne te protezy, dobrze, że to się rozwija (pewnie z czasem dojdzie integracja z układem nerwowym o ile uda się rozwiązać problem degeneracji połączeń), ciekaw jestem co wygra w ostatecznym wyścigu mechaniki z biologią :)
już oceniałe(a)ś
1
1
Jak na laureata pokojowej nagrody Nobla to całkiem nieżle.
już oceniałe(a)ś
7
0
pokaż Tusku premierze i premierze Jarosławie nasze zmagania naukowo techniczne. naszą nowoczesna korwetę, kaczorku twoje 'zakupy' militarne, polskiego Rolls-Royce'a do walki z wrogiem - może to być np haubica, która oddaje 500 strzałów na minutę nawet z... ogniwami elektrycznymi czekającymi na lepsze czasy lub większą wydajność. pokaż cokolwiek polskiego czego świat się boi...
już oceniałe(a)ś
6
1
Ja to lubie.. zadna religia nie powstrzyma postepu technicznego i zostanie ze sloncem krecacym sie naokolo Ziemi...pozdrawiam./
@sears31 Miszcz sloganów. Może tak coś od siebie i z sensem?
już oceniałe(a)ś
3
4
moze jednak byscie pokazali cos wiecej,bo jest o wiele wiecej www.youtube.com/watch?v=wE3fmFTtP9g albo to www.youtube.com/watch?v=cNZPRsrwumQ albo to www.youtube.com/watch?v=ISznqY3kESI i mnostwo innych a przy okazji.... dlaczego znikaja komentarze ???
już oceniałe(a)ś
2
1
mogli zrobic batmana
już oceniałe(a)ś
0
0
już oceniałe(a)ś
1
1
`