Co najbardziej ciekawiło przedstawicieli Komisji Weneckiej, którzy przybyli do Polski? - Dlaczego polski parlament przyjmuje nowelizację ustawy o Trybunale, która wyrywa zęby Trybunałowi - mówi rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa, Waldemar Żurek, w rozmowie z Ewą Siedlecką.

Dzisiaj Komisja Wenecka spotkała się z Krajową Radą Sądownictwa. Gość Tematu dnia 'Gazety Wyborczej', Waldemar Żurek, podkreśla, że członkowie Komisji byli dobrze zorientowani w sytuacji Polski. W pierwszej części przewodniczący Krajowej Rady wprowadził ich w ogląd całej sytuacji związanej z Trybunałem Konstytucyjnym: - Była nawet mowa o tym, że parlament ostatnio obciął finanse Trybunału, co zostało odebrane przez część prawników jako chęć wywarcia presji na Trybunał, presji prawnej. Była także mowa o pewnym negatywnym przedstawianiu sędziów Trybunału czy prezesa Trybunału przed opinią publiczną - zaznacza rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa. W rozmowie z Ewą Siedlecką Waldemar Żurek zwraca także uwagę na fakt, że opis procedowania kolejnych ustaw przyjętych przez PiS i tempo działania nowej ekipy rządzącej były pewną nowością dla członków Komisji Weneckiej. Rozmawiano z nimi również o ustawach o prokuraturze i o policji. - Wiemy o tym, że te ustawy mogą zagrażać prawom obywatelskim, o tym też była mowa - podkreśla Żurek. W marcu odbędzie się zgromadzenie plenarne wszystkich członków Komisji Weneckiej, podczas którego przyjęty zostanie szczegółowy raport dotyczący Polski.

W ramach 'Tematu dnia Gazety Wyborczej' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają aktualne wydarzenia w Polsce. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu.

Obejrzyj pozostałe odcinki Tematu dnia 'Gazety Wyborczej'
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    `