Czy aktualne decyzje polityczne podkopują nasze przyszłe perspektywy gospodarcze? - Wprowadzając zmiany o charakterze strukturalnym, takie które są negatywne dla rynku pracy i negatywne również dla kapitału, będą bardzo źle wpływały na podaż kapitału w gospodarce. Banki zaczynają się wycofywać, czy też wahać się przy finansowaniu niektórych projektów, Zatem i rynek pracy i kapitał - dwa podstawowe czynniki ważne dla potencjału gospodarczego nie wyglądają w tej chwili obiecująco - mówi Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu, gość Aleksandry Sobczak w Temacie dnia 'Gazety Wyborczej'.

Podczas forum w Davos, wicepremier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu, w którym zakłada, że napływ inwestycji zagranicznych do Polski będzie większy niż w poprzednich latach. Czy faktycznie jest na to szansa? Gość Tematu dnia jest nieco ostrożniejszy w sądach na ten temat i nie do końca podziela wiarę wicepremiera Morawieckiego. Zdaniem Janusza Jankowiaka, obserwując sytuację z niższych szczebli można zauważyć choćby wahania banków w finansowaniu niektórych projektów w Polsce: - wiele banków, które prowadziły zaawansowane rozmowy z inwestorami w Polsce na temat finansowania inwestycji wstrzymało umowy, które były już prawie podpisane. Stało się tak głównie z powodu dużej niepewności co do warunków finansowania. Przyczyny tego są różne - nie tylko podatek bankowy, ale też niepewność wygenerowana przez zmiany ratingu i przez oczekiwane zmiany przez inne agencje - mówi Jankowiak.

Gość Tematu dnia odniósł się również do ostatnich słów premier Beaty Szydło, która powiedziała, że nie wierzy w ratingi, gdyż są one dyktowane względami politycznymi. Zdaniem Janusza Jankowiaka lekceważenie ratingów jest czymś bardzo rzadko spotykanym na świecie. Inwestorzy w biznesie kierują się z reguły właśnie nimi.

W ramach Tematu dnia 'Gazety Wyborczej' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają aktualne wydarzenia w Polsce. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu. Obejrzyj pozostałe odcinki Tematu dnia 'Gazety Wyborczej'
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Nie wiem w co wierzy Pani Beata Szydło ale Jej wypowiedzi są oderwane od rzeczywistości.Polacy nie są idiotami.Mamy wykształconych ludzi,którzy słuchając Panią Premier uśmiechają się z politowaniem.Niestety wrodzona inteligencja i dobre wychowanie nie pozwalają im na komentarze.Jedno co myślą,to w/g starego powiedzenia.Lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  `