- Nie można dopuścić w żadnym wypadku do sytuacji, w której zmiany konstytucji miałyby być remedium na konflikty polityczne tworzone przez polityków - mówi prof. Mirosław Wyrzykowski w Temacie dnia 'Gazety Wyborczej', komentując spotkanie premier Beaty Szydło z opozycją.

Zdaniem prof. Mirosława Wyrzykowskiego, byłego sędziego Trybunału Konstytucyjnego i kierownika Zakładu Praw Człowieka Wydziału Prawa i Administracji UW, tworzenie konfliktu politycznego i jego rozwiązywanie przez zmianę konstytucji jest niedopuszczalne. - Nie możemy rozwiązywać konfliktu konstytucyjnego, prowadząc do potrójnej, poczwórnej niekonstytucyjności - zaznacza profesor. W rozmowie z Ewą Siedlecką komentuje również dzisiejsze spotkanie Beaty Szydło z opozycją i jej propozycję kompromisu w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. - Mamy poważny kryzys konstytucyjny, związany ze statusem TK i z jego ustrojową rolą, która to ustrojowa rola zanika w coraz większym stopniu, a co najmniej można mieć wrażenie, że intencją ustawodawcy jest, aby zmienić system konstytucyjny państwa poprzez ustawy bez zmiany konstytucji - komentuje prof. Wyrzykowski. Zapytany o to, czy tę sytuacje można naprawić przez zaproponowany dzisiaj przez premier Szydło kompromis, zaznacza, że co prawda to politycy powinni wypracować kompromis, bo oni do niego doprowadzili, ale granice kompromisu są wyznaczone przez konstytucję: - To musi być kompromis w ramach konstytucji, a nie kompromis wbrew konstytucji - dodaje. Gość Tematu dnia 'Gazety Wyborczej' zwraca również uwagę, że punktem wyjścia tego kompromisu powinno być zastosowanie się do orzeczenia Trybunału, które stwierdza, że trzech sędziów wybranych w październiku zostało wybranych prawidłowo, a dwóch nieprawidłowo: - Należy najpierw respektować wyrok TK, to jest punkt wyjścia. Profesor mówi także o wartości konstytucji, którą, jak podkreśla, trzeba chronić i respektować, ponieważ społeczeństwo nadało sobie konstytucję po to, aby politycy działali w ramach i w granicach konstytucji.

W ramach Tematu dnia 'Gazety Wyborczej' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają aktualne wydarzenia w Polsce. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu.

Obejrzyj pozostałe odcinki Tematu dnia 'Gazety Wyborczej'
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Kompromis polityczny z PIS! To jakiś żart? Pan profesor wyobraża sobie zawarcie kompromisu Polaków z Niemcami ww wrześniu 1939 r ? Czy wtedy najeźdźca przestrzegał jakichś zasad,praw,wolności wartości? Czy obecna sytuacja nie przypomina tamtej,czy PIS przestrzega jakichkolwiek zasad,wartości poz swoimi ?Zejdźmy z teoretyzowania na ziemię.To jedyna niepowtarzalna szansa starzejącego się prezesa pławić się we władzy,rozdawać stanowiska,zapisać się w historii ,nie ważne jak byle odcisnąć ślad kaczej łapy i by wspominano o nim w podręcznikach.Tutaj nie ma miejsca na żaden kompromis. Innej drogi poza przestrzeganiem praw i zasad zapisanych w konstytucji nie ma !Konstytucja i jeszcze raz konstytucja!
  @janicki Brawo p. Janicki. Nawet przez moment nie można wierzyć w propozycje "kompromisowe" PIS i nikczemnego jej prezesa i jego pachołków w rządzie.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  `