- Apelowałem o to, żeby każdy na tyle, na ile może zwielokrotnił swoje wysiłki, aby wesprzeć tę inicjatywę. Właśnie po to, żeby pokazać zarówno nam samym, jak i światu, że nie dajemy się dziwacznym interpretacjom i takim wręcz chorobliwym insynuacjom, że tam jest coś nie w porządku - mówi o niedzielnym finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prof. Radosław Markowski, gość Wojciecha Maziarskiego w Temacie dnia 'Gazety Wyborczej'.

Podczas ostatniego weekendu odbyły się aż dwa niezwykle ważne wydarzenia - w sobotę w wielu miastach miały miejsce demonstracje w obronie wolnych mediów i wolności słowa, natomiast w niedzielę, kolejny raz zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, zbierając pieniądze dla potrzebujących dzieci i seniorów.
Tegoroczna edycja WOŚP-u była szczególna, gdyż została poprzedzona niezwykle agresywnym sprzeciwem płynącym ze strony władz państwa. Polacy okazali się jednak niezwykle hojni i wsparli inicjatywę rekordowo wysokimi datkami. - Przypomnijmy, że Jurek Owsiak jest monitorowany od strony finansowej od ponad 20 lat i życzyłbym sobie, żeby ta instytucja, która go tak gnębi w tej sprawie też podlegała takim samym rygorom finansowej sprawozdawczości i monitoringu, jakim on podlega - mówi prof. Radosław Markowski.

Sobotnie demonstracje zorganizowane przez Komitet Obrony Demokracji, prof. Markowski uznał natomiast za naturalny odruch społeczeństwa. Według niego, to wyraz niepokoju i sprzeciwu wobec tego, że media publiczne zostają zawłaszczane przez władze. Zwrócił jednak uwagę na fakt, że aktywność społeczna zwykle z czasem ulega wyczerpaniu. - KOD i lider tego przedsięwzięcia powinni wziąć pod uwagę, że im częściej będą się odbywały demonstracje, tym mniejsza szansa, że zawsze będzie przychodziło liczne grono. W tej chwili jest pierwsza euforia związana z tym, że można protestować przeciwko zawłaszczaniu mediów, czy Trybunału przez władzę wykonawczą, ale może stać się tak, że gdy zaczęto będziemy próbowali protestować, to nam się to znudzi - przyznaje prof. Markowski.

Obejrzyj pozostałe odcinki Tematu dnia 'Gazety Wyborczej'
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Jaki gimnazjalista wam to miksuje? Bardzo cichy dźwięk.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  panie profesorze! im częściej w imieniu pis będzie pokazywała się pani Pawłowicz, pani Kempa, pan Brudziński itp. politycy tym więcej ludzi będzie miało ich dość i będą uczestniczyć w demonstrancjach KOD jako sprzeciw przeciw kłamstwu, bezczelności, tupetowi itp. zachowaniom.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  nie znudzi się panie Profesorze póki PIS będzie tak skuteczny w denerwowaniu ludzi , w tym temacie jest bardzo skuteczny
  już oceniałe(a)ś
  9
  11
  oczywiste jest, ze Polacy maja rozne wizje rozwoju Polski+demokracji+wolnosci itp, rozne rozumienie szczescia, zadowolenia z zycia itp. ale to co chce tzw. pis+ziobro+gowin - to nie sa wszyscy Polacy. diversity/roznorodnosc jest motorem rozwoju+kreatywnosci+wolnosci!! to co chce tzw. pis (przede wszystkim kaczy......) to jest pis-tatura!!a napewno nie demokracja!!
  już oceniałe(a)ś
  22
  26
  `