"Temat dnia Gazety Wyborczej": Wojciech Maziarski rozmawia ze Sławomirem Broniarzem o przyszłości gimnazjów

Sławomir Broniarz, Wojciech Maziarski, Zdjęcia i montaż: Dorota Halicka, Studio TV
12.01.2016 08:37

Zapowiadane przez rząd wygaszanie gimnazjów niepokoi nie tyko nauczycieli, ale również uczniów i samorządowców. Komunikaty przekazywane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej nie są spójne, dlatego w temacie gimnazjów pogłębia się chaos. - Ktoś obiecał w programach wyborczych, że zlikwiduje gimnazja i powróci do 8-klasowej szkoły podstawowej i 4-letniego liceum, tylko nie bardzo wiemy, z czego to wynika. Jeżeli to wynika z sondaży, to wydaje mi się, że to jest pewien błąd w rozumowaniu, dlatego, że w edukacji nie powinny decydować sondaże, ale twarde realia - mówi w rozmowie z Wojciechem Maziarskim gość 'Tematu dnia Gazety Wyborczej' prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sławomir Broniarz.

Pytany o akcje w obronie gimnazjów, Sławomir Broniarz obiecuje ich dalszy rozwój. Zapowiedział powstanie koalicji 'Razem dla gimnazjów'. Zdaniem gościa, na zmianach straciliby nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale też rodzice i samorządowcy. Jako poparcie swojego stanowiska, Broniarz mówi o napływających zgłoszeniach od młodych ludzi, którzy nie są zadowoleni z zapowiadanych zmian. Jak mówi: - To jest operacja na żywym organizmie. Wydaje mi się, że nie ma takiego powodu, abyśmy dzisiaj, niwecząc dorobek kilkunastu ostatnich lat - także w sensie materialnym, programowym i tej wartości dodanej, która z tego wynika, podejmowali decyzję kierując się tylko sondażami, lekceważąc wszelkie twarde dane i badania.

W ramach 'Tematu dnia Gazety Wyborczej' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają aktualne wydarzenia w Polsce. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu.

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka