W tym roku mija 30. rocznica wybuchu w Czarnobylu - największej katastrofy atomowej w dziejach. Obecnie pracuje jeszcze kilka elektrowni opartych na podobnych technologiach, jednak reaktory przeszły gruntowną modernizację. Mimo dużo większego bezpieczeństwa, niektóre kraje, jak np. Niemcy wycofują się z wykorzystywania energii jądrowej. Z kolei Francuzi są wręcz dumni ze swojego atomu. Czy elektrownia atomowa powstanie także w Polsce? - Od 25 lat mamy permanentny kryzys polskiego górnictwa węgla kamiennego, dlatego aktualna władza, nie chcąc drażnić górników, nie mówi głośno o atomie, bo ten mógłby zostać potraktowany jako konkurencja dla polskiego węgla - mówi Wojciech Krzyczkowski, gość Wojciecha Maziarskiego w Temacie dnia 'Gazety Wyborczej'. Pytany o orientacyjną datę powstania elektrowni atomowej w Polsce, ekspert typuje drugą połowę przyszłej dekady.

W 'Temacie dnia Gazety Wyborczej' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają aktualne wydarzenia w Polsce. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu.

Obejrzyj pozostałe odcinki Tematu dnia 'Gazety Wyborczej'
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Zapomniałem dodać, że jestem przeciwko referendum na temat budowy EJ. Ślepych nie pytamy o ocenę obrazu. A około 80% społeczeństwa nie ma żadnego pojęcia o zjawisku radioaktywności ( ale za to 25% obywateli wierzy w istnienie bogów i nieba....)
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Elektrowni jądrowych nie będzie dopóki aktualny Rząd boi się także górników... (gdy kiedyś węgiel się nagle skończy-bo do końca będzie się ten fakt ukrywało- to wtedy ludzie zostaną z jedną żarówką w domu, za nędzną emeryturę...) Ale to dopiero za około 30 lat...
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Każdy rok zwłoki to dobra informacja - jestem przekonany, że za 10 lat temat elektrowni jądrowej (jednej, bo jeszcze kilka lat temu PGE przebąkiwało o dwóch) przestanie być aktualny. Pozostanie kilka dużych elektrowni na węgiel kamienny i brunatny, reszta to będzie OZE czy wodne
  już oceniałe(a)ś
  0
  3
  `