2 października w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie po raz 26. wręczona zostanie Nagroda Literacka 'Nike'.

Nagrodę ustanowiły Fundacja Agory oraz 'Gazeta Wyborcza'. Po raz pierwszy przyznano ją w roku 1997, trafiła wówczas do Wiesława Myśliwskiego za powieść 'Widnokrąg'. To jeden z dwojga pisarzy, którzy Nike odebrali dwukrotnie (ponownie dekadę później za 'Traktat o łuskaniu fasoli'). W 2008 roku (za 'Biegunów') i w 2015 (za 'Księgi Jakubowe') wyróżniono Olgę Tokarczuk.

1993 rok. Międzyrzecz. Patryk Werhunt ma siedemnaście lat, jest 'aryjskim blondasem', leży w trawie i właśnie chce zapalić skradzionego matce papierosa. Za chwilę w trzcinach obrastających brzeg rzeki dostrzeże trupa. Herr Tański po pijanemu wpadł do wody, a może jest ofiarą zbrodni?

Książka Pasewicza jest powieścią doskonale skonstruowaną, której kolejne rozdziały układają się w symfonię pełną nawiązań do niemieckiej muzyki klasycznej. Dzieło napisane lirycznym językiem obfituje w skrzętnie poukrywane przez autora niespodzianki czekające na wytrawnych czytelników.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Czy to jest artykuł czy jakiś zarys artykułu?
@Anula1947
No właśnie. W dodatku literówki w stylu "1993".
już oceniałe(a)ś
0
0
@Tnnengebirge
O, bardzo przepraszam. Znalazłam prawdziwe omówienie powieści - no i teraz coś wiem, także o 1993. Lubię poezję P., jestem ciekawa książki.
już oceniałe(a)ś
0
0
Vivat Edward! Polski Doktor Faustus i Buddenbrokowie w jednym!
już oceniałe(a)ś
3
1
No właśnie a gdzie sprawozdanie z tej uroczystości???Tylko lakoniczny komunikat! I to w GW???
już oceniałe(a)ś
1
0
`