2 października w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie po raz 26. wręczona zostanie Nagroda Literacka 'Nike'.

Nagrodę ustanowiły Fundacja Agory oraz 'Gazeta Wyborcza'. Po raz pierwszy przyznano ją w roku 1997, trafiła wówczas do Wiesława Myśliwskiego za powieść 'Widnokrąg'. To jeden z dwojga pisarzy, którzy Nike odebrali dwukrotnie (ponownie dekadę później za 'Traktat o łuskaniu fasoli'). W 2008 roku (za 'Biegunów') i w 2015 (za 'Księgi Jakubowe') wyróżniono Olgę Tokarczuk.

Anna Cieplak, pisarka i aktywistka pochodząca z Dąbrowy Górniczej, była nominowana do Nike w 2018 roku za 'Lata powyżej zera'. W swojej czwartej powieści, sięga po historie pokolenia 'eurosierot', czyli tych, których rodzice i opiekunowie, wyjechali za pracą na Zachód.

Bohaterowie 'Rozpływaj się' - bracia Robert i Janek oraz ich partnerki Alina i Marca - dorastali w familoku w Rudzie Śląskiej. Całą czwórką, mocno doświadczoną przez los, opiekuje się babcia chłopców. I to właśnie ona podejmuje decyzję o wyjeździe do Niemiec, by zarobić pieniądze na utrzymanie rodziny, ułatwić wnukom lepszy start w dorosłe życie - na Śląsku, w dobie transformacji, bezrobocia, biedy i niemocy.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
`