"Śmierć tych ludzi będzie zapisana w naszej historii. Pomóżcie pomagać!". Apel do żołnierzy i Straży Granicznej [WIDEO]

red.
02.11.2021 10:14

- Na naszej wschodniej granicy dzieją się rzeczy złe, które godzą w godność ludzką i często w honor żołnierski - mówi Waldemar Skrzypczak, generał broni SZ RP w rezerwie, były wiceminister obrony narodowej. - Umierają osoby, które docierają do naszego kraju chcąc prosić o ochronę międzynarodową - dodaje Janina Ochojska, prezes Polskiej Akcji Humanitarnej.

Byli wojskowi i aktywistki apelują do żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej o humanitarne zachowanie wobec uchodźców na polsko-białoruskiej granicy.

- Wiem, że obowiązują was rozkazy. Rozumiem to, ale jestem przekonana, że wielu z was, kiedy patrzycie w płaczące oczy dzieci, ich najczęściej młodziutkich matek, czy młodych chłopaków, którzy mogliby być waszymi młodszymi braćmi, synami, czy wami samymi sprzed kilku lat, czuje, że jest coś nie tak w tych rozkazach.
Co to za rozkazy, które nie pozwalają nieść pomocy? - mówi aktorka Maja Ostaszewska.

Spot powstał z inicjatywy obywatelskiej My Obywatele. Wzięli w nim udział: Maja Ostaszewska (aktorka), Waldemar Skrzypczak (generał broni SZ RP w rezerwie, były wiceminister obrony narodowej), Janina Ochojska (posłanka do Parlamentu Europejskiego, prezes Polskiej Akcji Humanitarnej), Mirosław Różański (generał broni SZ RP w rezerwie, były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych)

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka