- Na naszej wschodniej granicy dzieją się rzeczy złe, które godzą w godność ludzką i często w honor żołnierski - mówi Waldemar Skrzypczak, generał broni SZ RP w rezerwie, były wiceminister obrony narodowej. - Umierają osoby, które docierają do naszego kraju chcąc prosić o ochronę międzynarodową - dodaje Janina Ochojska, prezes Polskiej Akcji Humanitarnej.

Byli wojskowi i aktywistki apelują do żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej o humanitarne zachowanie wobec uchodźców na polsko-białoruskiej granicy.

- Wiem, że obowiązują was rozkazy. Rozumiem to, ale jestem przekonana, że wielu z was, kiedy patrzycie w płaczące oczy dzieci, ich najczęściej młodziutkich matek, czy młodych chłopaków, którzy mogliby być waszymi młodszymi braćmi, synami, czy wami samymi sprzed kilku lat, czuje, że jest coś nie tak w tych rozkazach.
Co to za rozkazy, które nie pozwalają nieść pomocy? - mówi aktorka Maja Ostaszewska.

Spot powstał z inicjatywy obywatelskiej My Obywatele. Wzięli w nim udział: Maja Ostaszewska (aktorka), Waldemar Skrzypczak (generał broni SZ RP w rezerwie, były wiceminister obrony narodowej), Janina Ochojska (posłanka do Parlamentu Europejskiego, prezes Polskiej Akcji Humanitarnej), Mirosław Różański (generał broni SZ RP w rezerwie, były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych)
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
"Ten jest z ojczyzny mojej"
Wielkie podziękowania za ten apel.
Ratujmy nasze człowieczeństwo i nasz honor !
@Grzegorz956
Po przejęciu władzy przez inną partię, Kamiński, Baszczak, Morawiecki, Kaczyński, za śmierć tych ludzi po stronie polskiej za przyczyną ich rozkazów co wynikiem jest wywożenie do lasu, schorowanych, głodnych, wyziebnietych, umierających, nie udzielenia im należytej pomocy - powinni być pociągnięci do odpowiedzialności karnej, zgodnie z artykułami Kodeksu Karnego!!!
już oceniałe(a)ś
12
0
Obozy zagłady powstały, bo ludzie byli obojętni. PiS odczłowiecza społeczeństwo, żeby ludzie byli obojętni, tak jak to onegdaj Hitlera banda robiła, będą wojny i straszna pożoga, zobaczycie.
już oceniałe(a)ś
82
3
Kiedyś w Norymberdze też tłumaczono się rozkazem.
@zgminu
Nie zrozumiałeś chyba wniosków z procesów. Dowódcy nie mogą się tłumaczyć z rozkazów. Taki jest przekaz Norymbergii.

Szeregowych żołnierzy plutonów egzekucyjnych nie skazywano bo oni rzeczywiście wykonywali rozkazy
już oceniałe(a)ś
1
0
@louve.86
Ok. szeregowiec to dobry świadek.
już oceniałe(a)ś
3
0
A strażnicy znają Konstytucję?
Art. 38. Zasada ochrony życia
Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia.
KAŻDEMU CZŁOWIEKOWI!
Nie udzielając pomocy, łamiecie prawo, za to grozi więzienie.
@f.h.
Wykonywanie rażąco sprzecznych z prawem rozkazów jest przestępstwem. Dotyczy to zwłaszcza rozkazów, których wykonanie ewidentnie grozi ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu lub śmiercią człowieka, przeciwko któremu ten rozkaz jest wydany.
już oceniałe(a)ś
3
0
tylko bunt szeregowych zolnierzy i SG moze uratowac honor Polakow.
***** ***
@malpa z paryza
O czym Ty piszesz? Jaki bunt? Przeciez sluzby mundurowe, a szczegolnie Straz Graniczna to dobra pensja, szybka emerytura i praktycznie zero narazania zycia (swojego oczywiscie). Morski oddzial SG to juz wogole ciepla posadka - 7 dni sluzby i 3 tygodnie wolnego..Piekna sprawa. No i najwazniejsze, ze myslenie nie jest wymagane.
już oceniałe(a)ś
4
0
To jest niebywałe że Polacy już nie pamiętają że jeszcze 30 lat temu byli na miejscu tych biednych ludzi.
Nie pamiętają, bo pierwszymi którzy wyciągnęli do nas rękę i nam zaufali, byli Niemcy. A taka prawda jest niewygodna.
@NickFury
Bzdura. Polacy uciekali do krajów bliskich niemalże ościennych: Austria, RFN, Dania, Szwecja. Tamci jadą przez pół świata do Niemiec zamiast to ZEA, Arabii saudyjskiej czy Pakistanu.
już oceniałe(a)ś
2
6
Wojsko nie strzeże Konstytucji i własnych, polskich Obywateli, a miałoby dbać o obcych ???
Prawdziwego Wojska już po prostu nie ma, a jego atrapa służy PiSowi. Wszelkie apele to pisanie na Berdyczów.
już oceniałe(a)ś
27
2
Byli już tacy, co zasłaniali się rozkazami.
już oceniałe(a)ś
23
3
`