Concilium Civitas, wspólnota profesorów nauk społecznych pracujących na zagranicznych uniwersytetach, zaprasza na wirtualną debatę we wtorek, 13 lipca, 18.30 - 'Po co komu lewica i jaką ma przyszłość?'

W panelu znajdą się członkowie Concilium Civitas:

prof. Monika Nalepa, Chicago
prof. Ladislao Dowbor, Sao Paulo
prof. Krzysztof Jasiewicz, Lexington
prof. Jan Zielonka, Oxford i Wenecja.

Prowadzenie: Jacek Żakowski ('Polityka' i Collegium Civitas)

Lewica od lat walczy o życie. Po kryzysie powojennego consensu socjaldemokratycznego, po zakwestionowaniu państwa opiekuńczego przez neoliberałów i po wyczerpaniu się tak zwanej Trzeciej Drogi, w wielu krajach zaczął się 'kryzys lewicy'.

Pogłoski o śmierci lewicy okazały się jednak przedwczesne. W Polsce wróciła do sejmu. W USA zyskała silniejsze wpływy w Partii Demokratycznej. W Hiszpanii odzyskała władzę. W Niemczech współrządzi.

Po kryzysie 2008 r. w całej Europie powstały nowe progresywne ugrupowania. W wielu państwach istotną część dawnego elektoratu lewicy przejęli jednak nowi populiści często łączący wrażliwość społeczną z nacjonalizmem, tradycjonalizmem i autorytaryzmem. Ich głównym przeciwnikiem zdają się być liberalni konserwatyści lub konserwatywni liberałowie skupieni w Europejskiej Partii Ludowej.

W wielu krajach polaryzacja dzieli polityczną scenę na populistów i demokratów przeważnie łączących liberalizm z konserwatyzmem. Czy między tymi siłami jest miejsce dla lewicy? I ewentualnie dla jakiej lewicy, skoro dobrze wiadomo, że nikt nie może dać tyle, ile populista obieca? Wreszcie - to jest zapewne najważniejsze pytanie ? czy demokracja może być stabilna bez silnej lewicy? W Europie to się dotychczas nie udawało. Czy teraz może się udać? Czy inne (które?) partie mogą trwale dać słabszej części społeczeństwa ochronę, którą w XX w. zapewniali socjaldemokraci? A może wyborcy już takiej ochrony nie chcą lub jej nie potrzebują?

To tylko część pytań, na które będziemy próbowali odpowiedzieć podczas ostatniej przed wakacjami tematycznej debaty Concilium Civitas.W dyskusji na zoom wezmą też udział aktywiści, politycy i intelektualiści mieszkający w kraju. Transmisja debaty na stronach wyborcza.pl i Concilium Civitas, oraz na fb m.in. Gazety Wyborczej, Concilium Civitas, wlodekciejka.tv

Jeśli chcecie wziąć udział w dyskusji na zoom napiszcie na kk2019@civitas.edu.pl. Pozostali będą mogli komentować i zadawać pytania na fb Concilium Civitas.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Wypirdalaj dziadersie
już oceniałe(a)ś
2
1
`