Czym byłaby historia książki bez poezji? Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich Kraków Miasto Literatury UNESCO zaprasza do obejrzenia wideo 'W cudzym pięknie jest pocieszenie', dedykowanego zmarłemu niedawno poecie, eseiście i prozaikowi - Adamowi Zagajewskiemu (1945-2021).

Na zaproszenie Mai Zagajewskiej i Krakowa Miasta Literatury UNESCO przyjaciele poety przeczytali wybrane przez siebie wiersze z różnych okresów jego twórczości. Usłyszymy utwory w interpretacji m.in. Adama Michnika, Alfreda Wierzbickiego, Anny Arno, Anny Czabanowskiej-Wróbel, Ewy Lipskiej, Jakuba Kornhausera, Jerzego Kronholda, Olgi Tokarczuk, Ryszarda Krynickiego, Jacka Waltosia i Tomasza Różyckiego. Nagranie zostało zrealizowane przez KBF - instytucję kultury Miasta Krakowa, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Tych, którzy chcieliby zobaczyć Adama Zagajewskiego w roli przewodnika po literackim mieście zapraszamy do obejrzenia filmu 'Widok Krakowa' (2013) w reżyserii Magdaleny Piekorz. Można go oglądać do północy, 25 kwietnia na platformie playkrakow.com
Więcej
  Komentarze
  wysłuchałam z przyjemnością to mało powiedziane. momentalna podróż w czasie, znalazłam się w Krakowie, lato 2002 na festiwalu Amerykanie w Krakowie, który organizował pan Adam.
  Tam w Synagodze i kilku innych odpowiednich miejscach poezja czytana była przez pana Adama, Miłosza i kilku innych z parnasu polsko-amerykańskiego. To było fenomenalne wydarzenie, możliwe dzięki osobowości pana Adama. Bez przesady powiem, ten człowiek był idealny, zero prowincji, resentymentu, błyskotliwy umysł, esteta i człowiek empatii. Arystokrata a zarazem człowiek bezpretensjonalny w dobrym Amerykańskim stylu. Ewidentnie nie potrzebował wódki, jak na przykład Miłosz, żeby rozładowywać swoje Słowiańskie napięcia, nie sądzę, żeby takie napięcia w ogóle kiedykolwiek posiadał. Mówiąc kolokwialnie, językiem mojego pokolenia uważam, że pan Adam był zajebistym człowiekiem i poetą.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Dzięki za udostępnienie nagrania,
  brakowało mi recytacji Juliana, taty Jakuba Kornhausera?
  może nie miał siły....ale przyjaźń i powinowactwo?

  ta poezja i publikacja to przeciwwaga do całej reszty
  le pardon :)
  @Elektrycznosc

  interpretacja Tomasza Rożyckiego ...ciarki przechodzą
  Jechać do Lwowa
  Adam Zagajewski
  rodzicom
  już oceniałe(a)ś
  0
  0