Klub "Wyborczej". Skąd brać nadzieję? Michnik i Tusk o Polsce, Europie i świecie

Bartosz T. Wieliński, Aleksandra Sobczak, redakcja wideo
02.02.2021 13:28

W Polsce PiS trwa już zmierzch demokracji? O tym w czwartek 4 lutego w Klubie 'Wyborczej' będą rozmawiać Adam Michnik i Donald Tusk. Początek spotkania o godz. 20.

Od roku z marnym skutkiem zmagamy się ze śmiercionośnym wirusem. Szczepienia to wciąż daleka przyszłość, światowe gospodarki stygną, europejskie rządy nie potrafią razem działać. Lockdown, zdalna praca i szkoła na odległość przeorały nasze myślenie o państwie i jego obowiązkach wobec nas. Rządzący działają w poczuciu całkowitej bezkarności, a jedna afera przykrywa drugą.

Wstrząs, jaki wywołała pandemia pogłębia fakt, że w Polsce rząd podniósł rękę na prawa kobiet i wysłał przeciwko nim policjantów z pałkami i gazem.

Kryzys w Polsce się pogłębia, kraj coraz bardziej oddala się od norm obowiązujących w UE. Władza nie panuje nad epidemią, odwraca uwagę, wzmaga represje, szykuje rozprawę z niezależnymi mediami.

W tym krytycznym momencie zapraszamy na spotkanie z Donaldem Tuskiem i Adamem Michnikiem. To kontynuacja już rozpoczętej arcyciekawej i arcyważnej rozmowy sprzed lat.

W dawnych czasach zaprosilibyśmy Was do naszej redakcji przy Czerskiej. Byłaby scena, rzędy krzeseł, telebimy i pytania z sali. Dziś możliwe jest tylko spotkanie zdalne.

Dlatego w czwartek 4 lutego o godz. 20 Adam Michnik z redakcji 'Wyborczej' w Warszawie, a Donald Tusk z naszej trójmiejskiej redakcji w Gdańsku, podejmą rozmowę na odległość.

Nie, nie zapytamy 'jak żyć, panie premierze', ale zapytamy - skąd dziś brać nadzieję? Czy ostatnie ruchy społeczne na Białorusi i w Rosji mogą być sygnałem nadchodzących zmian? Czy obietnica złożona polskim dziewczynom - ?nigdy nie będziesz szła sama? - jest jedynie obietnicą ulicy? Czy może stać się obietnicą nowego społecznego ładu? Czy Ameryka, która potrafiła powiedzieć 'DOŚĆ', jest dla nas nadzieją na powrót demokracji także i u nas?

Udział w spotkaniu mogą wziąć członkinie i członkowie Klubu 'Wyborczej'. Zaproszenie wyślemy mailem. Spotkanie będziecie Państwo oglądać i komentować za pośrednictwem internetowej platformy Teams. Już teraz możecie zadawać pytania Adamowi Michnikowi i Donaldowi Tuskowi. Ślijcie je na adres klub@wyborcza.pl

Dołącz do Klubu 'Wyborczej'

Dla wielu czytelników 'Wyborcza' to coś więcej niż publikowane artykuły. Dlatego członkinie i członkowie Klubu mogą nie tylko czytać wszystko, co piszemy. Mają też bezpośredni kontakt z redakcją, zaproszenia na ekskluzywne spotkania i dwie dodatkowe prenumeraty dla bliskich. Do tego dostęp do naszego archiwum (z ponad 4 mln artykułów od 1989 r.!), a w prezencie na powitanie jeszcze trzy miesiące darmowego dostępu do podcastów Radia TOK FM.

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka