- Każdy zatrzymany ma takie same prawa. Nieważne, czy jest kibicem, aktywistą, czy protestującym w obronie konstytucji obywatelem - przypominają prawnicy z inicjatywy Wolne Sądy.
Jakie masz prawa podczas zatrzymania przez policję na proteście? Zobacz wideo!

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy dotyczące aborcji w przypadku ciężkich wad płodu są niekonstytucyjne. Wieczorem w całym kraju wybuchły protesty. W piątek będzie podobnie, dlatego prawnicy z Wolnych Sądów przypominają w krótkim filmie, jakie prawa ma każdy zatrzymany.

1. informacja o twoich prawach i powodach zatrzymania,
2. poinformowanie o zatrzymaniu wskazanej przez ciebie osoby,
3. kontakt z adwokatem


Od godziny 19:00 nasz reporter będzie na proteście pod domem Jarosława Kaczyńskiego. Transmisję z wydarzenia zobaczysz na wyborcza.pl i facebooku 'Gazety Wyborczej' .
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Zabrakło informacji czy musi to być adwokat do którego już wcześniej mieliśmy kontakt, czy przysluguje obrońca z urzędu już na tym etapie. Jeśli ktoś jest zatrzymywany pierwszy raz w życiu, prawdopodobnie nie ma stałej współpracy z żadną kancelaria prawną i warto by wiedział co w takiej sytuacji może zrobić. ***** ***
@Tylko_KOALICJA
W internecie jest lista adwokatów zgadzających się bronić zatrzymanych pro bono ! Warto się zaopatrzyć w te namiary przed wyjściem na protest.
już oceniałe(a)ś
5
0
@Tylko_KOALICJA
Bardzo dobrze, że zwracasz na to uwagę bo tego nie ma w artykule. A ludziom się potem wydaje, że to jest jak na filmach amerykańskich. I oczywiście nie przysługuje prawo do rozmowy telefonicznej ;)
już oceniałe(a)ś
0
0
Czy legalne na demonstracji jest posiadanie np. gazu do obrony? Oczywiście mam na myśli ewentualne użycie wyłącznie obronne w celu odpierania "bezpośrednich i bezprawnych ataków" jakie nam ostatnio serwują katolickie bojówki pana J.K.?
@realista_eu
Dobrze, gdyby to skomentował prawnik. Na pewno jest reguła proporcjonalności, czyli reakcja nie może być mocniejsza od zagrożenia. Ja to rozumiem tak, że jak ktoś idzie na mnie z nożem, to użycie gazu w samoobronie będzie uzasadnione, ale jeśli tylko pyskuje, to użycie gazu czyni z nas agresora. Ewidentnie jest to w jakimś stopniu uznaniowe.
już oceniałe(a)ś
4
0
@M_XC
To jasne, nie zakładam użycia przemocy "w obronie przed pyskowaniem" tylko np. jak ktoś próbuje mnie pobić, albo dźgnąć nożem. W takiej sytuacji obrona konieczna jest dozwolona (przy zachowaniu proporcjonalności). W tym pytaniu bardziej chodzi mi o to, czy są jakieś szczególne obostrzenia w zakresie posiadania w czasie demonstracji środków obrony, które normalnie są legalne. Jak idę w nocy ulicą to gaz mogę mieć, ale czy np. samo posiadanie gazu w czasie demonstracji nie spowoduje jakichś kłopotów z prawem?
już oceniałe(a)ś
3
0
PiSlicjanci niech się zapoznają z tą informację !
już oceniałe(a)ś
8
1
Ładny film, ładne prawa.
U mnie było tak:

- Dokumenty!
- Ale ja tylko...
- CO TYLKO!!!! GDZIE!!!! PAPIERY!!!!!

Dodam, że akurat byłem sam na spacerze, nie wiem dlaczego mnie się czepili, suka z 4-5 psami z bronią, jeden mnie z przodu legitymował, dwóch z tyłu ubezpieczało.

Ale zgodnie z prawdą dodam, że mnie jednak nie zatrzymali, bo natychmiast podałem dowodzik, spuściłem głowę, nic nie mówiłem i ręcę założyłem wyraźnie widoczne z tyłu, przyjąłem postawę pokornego niewolnika, wiedziałem, że wystarczy jeden mój nieostrożny ruch a....

Potem się wyjaśniło, akurat na dzielnicy była jakaś obława, krążyło parę suk na sygnale, nie mnie szukali, dowodzik miałem legał, podałem nawet prawidłowo panieńskie matki, bo zawsze o to pytają do bazy danych a ja mam to wykute na blaszkę, jak ktoś mnie wrzuci na bęben.

Aha, no w sumie byłem na wieczornym spacerze z psem, i pies, jakby to powiedzieć, no postawił sporego kupala na trawniku, jak to pies, z tym, że tam był zakaz, w sumie dobrze się skończyło.

Hmm, teraz jak to piszę to widzę, że jakoś tak paradoksalnie z tym wyrazem o psie, psach itp. Może i głupio wyszło, ale zostawię jak się napisało, tak w zasadzie to potępiam te napisy, że CHWDP, nie wiem co to znaczy, ale szpeci tynk na bloku i zawsze zamalowuję farbą i proszę o policzenie mi tego na plus na dołku.
już oceniałe(a)ś
5
0
przede wszystkim MILCZEĆ. Z psami sie nie rozmawia!!
już oceniałe(a)ś
0
0
`