Dorota Warakomska: Każdy głos może zmienić ten świat. Tylko musimy się zaangażować

Tekst Aleksandra Hirszfeld i Magda Sobolewska, reżyserka Aleksandra Hirszfeld, producentka Magda Sobolewska, operatorka Sonja Orlewicz-Zakrzewska, muzyka Karolina Rec, researcherka Nawojka Gurczyńska, kierowniczka produkcji Żenia Aleksandrowa, dźwięk Igor Cichocki, głos Klara Bielawka
05.08.2020 11:12

'Entuzjastki' powstały jako reakcja na zastane problemy, aby pokazać jak wielkie znaczenie ma dzisiaj uruchamianie w nas, jako obywatelach, poczucia odpowiedzialności i sprawczości. I chociaż nie jesteśmy w stanie z dnia na dzień wprowadzić potrzebnych zmian, by usprawnić system tak, by był on bardziej humanitarny, możemy już poprzez zapoczątkowanie pewnych oddolnych ruchów, odzyskać poczucie wpływu na rzeczywistość, a przez domaganie się działań ze strony rządów, wspólnie przyjąć odpowiedzialność za nasza przyszłość. Każdy, nawet najmniejszy akt jednostki nastawiony na usprawnianie świata ma ogromną wartość.  

Dlaczego ta inicjatywa wyróżnia kobiety? Dlaczego to one mają być siłą napędową zmiany? Dlatego, że jak pokazują dzieje ludzkości to właśnie kobiety miały bardzo ograniczony dostęp do dwóch niezwykle ważnych zasobów: władzy i pieniędzy. Do czasu uzyskania pewnych przywilejów i praw wyborczych były systematycznie wykluczane ze sfery publicznej. Te ograniczenia pozwoliły im jednak na wzmocnienie pewnych umiejętności i cech, które dały im siłę do walki o ich prawa i równość, a dzisiaj są uznawane za niezbędne kwalifikacje do zarządzania.

Zapraszamy serdecznie do obejrzenia 100 inspirujących wywiadów z wybranymi polskimi liderkami. Co tydzień będziemy prezentować Państwu jedną z naszych bohaterek w dziale wideo 'Wyborczej'.

Dorota Warakomska - polska dziennikarka telewizyjna i komentatorka wydarzeń międzynarodowych. W latach 1991-2006 zawodowo związana z TVP. Zajmowała się obsługą reporterską krajowych i zagranicznych wydarzeń politycznych oraz gospodarczych. Stała felietonistka 'Wysokich Obcasów'. Autorka cyklu 'Kurs Doroty Warakomskiej' o występach publicznych w magazynie 'Wysokie Obcasy Praca'. W informacyjnym radio TOK FM prowadziła audycję 'Poranek radia TOK FM'. Działa na rzecz społecznej odpowiedzialności biznesu, różnorodności i równouprawnienia. W 2011 została rzeczniczką prasową Kongresu Kobiet i tzw. gabinetu cieni tej organizacji, a w latach 2013-2019 była prezeską Stowarzyszenia Kongres Kobiet. Autorka m.in. książki 'Śmiało. Mów własnym głosem'. Za pracę dziennikarską odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.

W wywiadzie dla Entuzjastek podkreśla wagę każdej indywidualnej jednostki i jej mocy sprawczej. Dorota Warakomska jest przekonana, że każdy nasz głos, głos każdej pojedynczej osoby może zmienić ten świat, tylko musimy się zaangażować.

Więcej informacji dotyczących projektu 'Entuzjastki' na naszych mediach społecznościowych:

https://www.instagram.com/entuzjastki/
https://www.facebook.com/entuzjastki/

Entuzjastki to inicjatywa oddolna, za którą stoją dwie aktywistki - Aleksandra Hirszfeld i Magda Sobolewska, które chcą zainspirować ludzi do działania na rzecz lepszej przyszłości i pokazać jak czynią to dzisiaj polskie liderki.

Pomóż im rozwijać 'Entuzjastki' wpłacając dowolną kwotę na konto: 59 1140 2004 0000 3202 3050 3795 z dopiskiem ENTUZJASTKI

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka