Zapomniany cmentarz powstańców. Przyjdź 1 sierpnia, zapal znicz

Stowarzyszenie Polska Walcząca przeciw faszyzmowi
31.07.2020 15:51

Znasz to miejsce, gdzie co roku tysiące zniczy płonie światłem pamięci o tych, którzy 1 sierpnia 1944 roku ruszyli z bronią przeciw niemieckiemu okupantowi?

Cmentarz Powstańców Warszawy przy ul. Wolskiej to największa pod względem liczby pochowanych wojenna nekropolia w Polsce. Leży tu ponad 104 tys. warszawiaków, którzy zginęli w sierpniu i wrześniu 1944 r. W większości są to cywile, wśród nich ofiary dokonanej przez Niemców rzezi Woli, ale też polegli powstańcy. Ich ciała i prochy zwożono tu po wojnie z różnych punktów miasta. Zwłoki pochowano w zbiorowych mogiłach, zaś prochy w kurhanie, na szczycie którego w latach 70. wybudowano pomnik Polegli Niepokonani.

Przyjdź, zapal znicz 1 sierpnia. W sobotę o godz.14.00 rozpocznie się uroczyste zasadzenie drzewka, symbolu, spełnienie kolejnego marzenia pozostałych przy życiu - o pawilonie pamięci tamtych dni.

Na Cmentarz Powstańców Warszawy zaprasza Wanda Traczyk-Stawska, ps. Pączek. Bohaterka nie tylko walecznego zrywu przeciw okupantowi. To ona uparcie od lat walczy o pamięć dla tych, którzy tu śpią. Dla swoich przyjaciół. M.in. dla niezwykle dzielnej łączniczki Marii Cetys, pseudonim 'Szympans', o której Wam opowiada, siostry Teodora Cetysa, skoczka cichociemnego. Ciężko ranna, wzięta do niewoli, została zamordowana przez esesmana za rzucenie mu w twarz, że ona jest żołnierzem Armii Krajowej. Spoczęła w jednej z mogił. A jest ich wiele, odnowione, zadbane dzięki uporowi Pączka, stoją jednak zapomniane przez obecnych mieszkańców Warszawy.

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka