Nie tylko ja mogę, ale też i inni, tylko trzeba im pozwolić się na to otworzyć

Tekst Aleksandra Hirszfeld i Magda Sobolewska, reżyserka Aleksandra Hirszfeld, producentka Magda Sobolewska, operatorka Sonja Orlewicz-Zakrzewska, muzyka Karolina Rec, researcherka Nawojka Gurczyńska, kierowniczka produkcji Żenia Aleksandrowa, dźwięk Igor Cichocki, głos Klara Bielawka
29.07.2020 10:57

'Entuzjastki' powstały jako reakcja na zastane problemy, aby pokazać jak wielkie znaczenie ma dzisiaj uruchamianie w nas, jako obywatelach, poczucia odpowiedzialności i sprawczości. I chociaż nie jesteśmy w stanie z dnia na dzień wprowadzić potrzebnych zmian, by usprawnić system tak, by był on bardziej humanitarny, możemy już poprzez zapoczątkowanie pewnych oddolnych ruchów, odzyskać poczucie wpływu na rzeczywistość, a przez domaganie się działań ze strony rządów, wspólnie przyjąć odpowiedzialność za nasza przyszłość. Każdy, nawet najmniejszy akt jednostki nastawiony na usprawnianie świata ma ogromną wartość.  

Dlaczego ta inicjatywa wyróżnia kobiety? Dlaczego to one mają być siłą napędową zmiany? Dlatego, że jak pokazują dzieje ludzkości to właśnie kobiety miały bardzo ograniczony dostęp do dwóch niezwykle ważnych zasobów: władzy i pieniędzy. Do czasu uzyskania pewnych przywilejów i praw wyborczych były systematycznie wykluczane ze sfery publicznej. Te ograniczenia pozwoliły im jednak na wzmocnienie pewnych umiejętności i cech, które dały im siłę do walki o ich prawa i równość, a dzisiaj są uznawane za niezbędne kwalifikacje do zarządzania.

Zapraszamy serdecznie do obejrzenia 100 inspirujących wywiadów z wybranymi polskimi liderkami. Co tydzień będziemy prezentować Państwu jedną z naszych bohaterek w dziale wideo Gazety Wyborczej.

Katarzyna Śmiałek to działaczka społeczna, podróżniczka, zdobywczyni pięciu szczytów górskich. Ukończyła socjologie mediów i dziennikarstwo. Od urodzenia choruje na dystrofie mięśni, co nie przeszkodziło jej z determinacją realizować swoje marzenia. Od 5 lat organizuje 'Turboboogie z Kasią Śmiałek', czyli skoki spadochronowe dla osób z rożną niepełnosprawnością. Śmiałek zwiększa świadomość z zakresu przeszkód z jakimi na co dzień spotykają się ludzie z niepełnosprawnościami zarazem wskazując na ich potencjał, który niewystarczająco wykorzystuje państwa czy pracodawcy. Prowadzi fanpage 'PKP: Nie po kolei', gdzie pokazuje jakie bariery w podróży napotykają osoby niepełnosprawne ale i sugeruje rozwiązania dla tych ograniczeń.

Od niedawna można sie przyczynić do rozwoju jej działań poprzez Patronite. W wywiadzie dla Entuzjatek podkreśla, że należy zmienić podejście do osób niepełnosprawnych i zadbać o to, aby mogły chodzić do normalnych szkół, mieć kontakt z rówieśnikami i normalnie funkcjonować.

Więcej informacji dotyczących projektu 'Entuzjastki' na naszych mediach społecznościowych:

https://www.instagram.com/entuzjastki/
https://www.facebook.com/entuzjastki/

Entuzjastki to inicjatywa oddolna, za którą stoją dwie aktywistki - Aleksandra Hirszfeld i Magda Sobolewska, które chcą zainspirować ludzi do działania na rzecz lepszej przyszłości i pokazać jak czynią to dzisiaj polskie liderki.

Pomóż im rozwijać 'Entuzjastki' wpłacając dowolną kwotę na konto: 59 1140 2004 0000 3202 3050 3795 z dopiskiem ENTUZJASTKI.

Więcej na ten temat: kobieta, entuzjastki, niepełnosprawni
Więcej na ten temat: kobieta, entuzjastki, niepełnosprawni
Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka