Trzeba walczyć z obojętnością, przede wszystkim z obojętnością polityczną i społeczną

Tekst Aleksandra Hirszfeld i Magda Sobolewska, reżyserka Aleksandra Hirszfeld, producentka Magda Sobolewska, operatorka Sonja Orlewicz-Zakrzewska, muzyka Karolina Rec, researcherka Nawojka Gurczyńska, kierowniczka produkcji Żenia Aleksandrowa, dźwięk Igor Cichocki, głos Klara Bielawka
08.07.2020 23:45

'Entuzjastki' powstały jako reakcja na zastane problemy, aby pokazać jak wielkie znaczenie ma dzisiaj uruchamianie w nas, jako obywatelach, poczucia odpowiedzialności i sprawczości. I chociaż nie jesteśmy w stanie z dnia na dzień wprowadzić potrzebnych zmian, by usprawnić system tak, by był on bardziej humanitarny, możemy już poprzez zapoczątkowanie pewnych oddolnych ruchów, odzyskać poczucie wpływu na rzeczywistość, a przez domaganie się działań ze strony rządów, wspólnie przyjąć odpowiedzialność za nasza przyszłość. Każdy, nawet najmniejszy akt jednostki nastawiony na usprawnianie świata ma ogromną wartość.  
Dlaczego ta inicjatywa wyróżnia kobiety? Dlaczego to one mają być siłą napędową zmiany? Dlatego, że jak pokazują dzieje ludzkości to właśnie kobiety miały bardzo ograniczony dostęp do dwóch niezwykle ważnych zasobów: władzy i pieniędzy. Do czasu uzyskania pewnych przywilejów i praw wyborczych były systematycznie wykluczane ze sfery publicznej. Te ograniczenia pozwoliły im jednak na wzmocnienie pewnych umiejętności i cech, które dały im siłę do walki o ich prawa i równość, a dzisiaj są uznawane za niezbędne kwalifikacje do zarządzania.
Zapraszamy serdecznie do obejrzenia 100 inspirujących wywiadów z wybranymi polskimi liderkami. Co tydzień będziemy prezentować Państwu jedną z naszych bohaterek w dziale wideo Gazety Wyborczej.

Magdalena Środa - doktorka habilitowana nauk humanistycznych, profesorka nadzwyczajna, filozofka, etyczka, publicystka. Działaczka społeczna i polityczna. Zajmuje się filozofią polityczną i feministyczną, historią idei etycznych, etyką stosowaną, problematyką kobiecą. Zasiada w Komitecie Etyki PAN oraz Radzie Instytutu Spraw Publicznych. W rządzie Marka Belki pełniła funkcję Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn. Stała felietonistka 'Gazety Wyborczej' i profesorka Uniwersytetu Warszawskiego.Jest też współzałożycielką i wiceprezeską Kongresu Kobiet. Została, m.in. wyróżniona tytułem Polki roku 2009 w plebiscycie tygodnika 'Wysokie Obcasy'. Otrzymała też tytuł 'Zasłużona dla tolerancji' nadany przez Fundację Ekumeniczną 'Tolerancja' oraz tytuł Europejczyka Roku 2010 w kategorii uczony, przyznawanego przez 'Monitor Unii Europejskiej'. W wywiadzie dla Entuzjastek podkreśla, że to głównie polityka nakłada na nas jednoznaczną stereotypową tożsamość, którą powinniśmy przełamywać, ponieważ każdy z nas ma w sobie wiele identyfikacji.

Więcej informacji dotyczących projektu 'Entuzjastki' na naszych mediach społecznościowych:

https://www.instagram.com/entuzjastki/
https://www.facebook.com/entuzjastki/

Entuzjastki to inicjatywa oddolna, za którą stoją dwie aktywistki - Aleksandra Hirszfeld i Magda Sobolewska, które chcą zainspirować ludzi do działania na rzecz lepszej przyszłości i pokazać jak czynią to dzisiaj polskie liderki.

Pomóż im rozwijać 'Entuzjastki' wpłacając dowolną kwotę na konto: 59 1140 2004 0000 3202 3050 3795 z dopiskiem ENTUZJASTKI

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka