Chce być głosem młodych ludzi w debacie publicznej, bo ten głos jest bardzo ważny i powinien być słyszany

Tekst Aleksandra Hirszfeld i Magda Sobolewska, reżyserka Aleksandra Hirszfeld, producentka Magda Sobolewska, operatorka Sonja Orlewicz-Zakrzewska, muzyka Karolina Rec, researcherka Nawojka Gurczyńska, kierowniczka produkcji Żenia Aleksandrowa, dźwięk Igor Cichocki, głos Klara Bielawka
30.06.2020 18:10

'Entuzjastki' powstały jako reakcja na zastane problemy, aby pokazać jak wielkie znaczenie ma dzisiaj uruchamianie w nas, jako obywatelach, poczucia odpowiedzialności i sprawczości. I chociaż nie jesteśmy w stanie z dnia na dzień wprowadzić potrzebnych zmian, by usprawnić system tak, by był on bardziej humanitarny, możemy już poprzez zapoczątkowanie pewnych oddolnych ruchów, odzyskać poczucie wpływu na rzeczywistość, a przez domaganie się działań ze strony rządów, wspólnie przyjąć odpowiedzialność za nasza przyszłość. Każdy, nawet najmniejszy akt jednostki nastawiony na usprawnianie świata ma ogromną wartość.  

Dlaczego ta inicjatywa wyróżnia kobiety? Dlaczego to one mają być siłą napędową zmiany? Dlatego, że jak pokazują dzieje ludzkości to właśnie kobiety miały bardzo ograniczony dostęp do dwóch niezwykle ważnych zasobów: władzy i pieniędzy. Do czasu uzyskania pewnych przywilejów i praw wyborczych były systematycznie wykluczane ze sfery publicznej. Te ograniczenia pozwoliły im jednak na wzmocnienie pewnych umiejętności i cech, które dały im siłę do walki o ich prawa i równość, a dzisiaj są uznawane za niezbędne kwalifikacje do zarządzania.

Zapraszamy serdecznie do obejrzenia 100 inspirujących wywiadów z wybranymi polskimi liderkami. Co tydzień będziemy prezentować Państwu jedną z naszych bohaterek w dziale wideo Gazety Wyborczej.

Basia Balicka - działaczka społeczna, aktywistka. Pod koniec 2016 r. dołączyła do grona wrocławskich organizatorów protestów opozycyjnych, w następnych latach współorganizowała i przemawiała na prodemokratycznych manifestacjach, między innymi w obronie sądownictwa. Zaangażowana w życie społeczno-polityczne kraju, członkini Stowarzyszenia ?Młodzi Demokraci?, prywatnie także wolontariuszka na rzecz osób z niepełnosprawnościami, śpiewa w Zespole Wokalnym absolwentów Szkoły Muzycznej we Wrocławiu. Podczas wywiadu dla Entuzjastek maturzystka, dziś studentka I roku Dyplomacji europejskiej i Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Nie potrafi być obojętna na to, co dzieje się w kraju i na świecie, zachęca młodych ludzi do angażowania się w kwestie związane z wolnością, praworządnością i demokracją. W wywiadzie dla Entuzjastek podkreśla, że chciałaby przede wszystkim zlikwidować nienawiść i najlepszym sposobem na to, jest otwarcie się na dialog i rozmowę.

Więcej informacji dotyczących projektu 'Entuzjastki' na naszych mediach społecznościowych:

https://www.instagram.com/entuzjastki/
https://www.facebook.com/entuzjastki/

Entuzjastki to inicjatywa oddolna, za którą stoją dwie aktywistki - Aleksandra Hirszfeld i Magda Sobolewska, które chcą zainspirować ludzi do działania na rzecz lepszej przyszłości i pokazać jak czynią to dzisiaj polskie liderki.

Pomóż im rozwijać 'Entuzjastki' wpłacając dowolną kwotę na konto: 59 1140 2004 0000 3202 3050 3795 z dopiskiem ENTUZJASTKI

Więcej na ten temat: protest, feminizm, prawa kobiet, kobieta, entuzjastki
Więcej na ten temat: protest, feminizm, prawa kobiet, kobieta, entuzjastki
Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka