Marina Hulia dla "Entuzjastek": Marzę o świecie bez granic. Nie rozpychajmy się łokciami

Tekst Aleksandra Hirszfeld i Magda Sobolewska, reżyserka Aleksandra Hirszfeld, producentka Magda Sobolewska, operatorka Sonja Orlewicz-Zakrzewska, muzyka Karolina Rec, researcherka Nawojka Gurczyńska, kierowniczka produkcji Żenia Aleksandrowa, dźwięk Igor Cichocki, głos Klara Bielawka
28.05.2020 12:27

'Entuzjastki' powstały jako reakcja na zastane problemy, aby pokazać jak wielkie znaczenie ma dzisiaj uruchamianie w nas, jako obywatelach, poczucia odpowiedzialności i sprawczości. I chociaż nie jesteśmy w stanie z dnia na dzień wprowadzić potrzebnych zmian, by usprawnić system tak, by był on bardziej humanitarny, możemy już poprzez zapoczątkowanie pewnych oddolnych ruchów, odzyskać poczucie wpływu na rzeczywistość, a przez domaganie się działań ze strony rządów, wspólnie przyjąć odpowiedzialność za nasza przyszłość. Każdy, nawet najmniejszy akt jednostki nastawiony na usprawnianie świata ma ogromną wartość.  

Marina Hulia urodziła się na terenie dzisiejszej Ukrainy, ale od ponad dwudziestu lat mieszka w Polsce. Na początku uczyła języka rosyjskiego. Teraz zajmuje się dziećmi skrzywdzonymi przez wojnę oraz uchodźcami. Była konsultantką MEN ds. integracji i pracy z dziećmi z obcych krajów (obecny rząd nie przedłużył jej umowy). Obecnie Maria Hulia walczy w obronie szkoły w Berezówce, w której uczą się zarówno dzieci polskie jaki i czeczeńskie. Szkoła ma być zamknięta z powodu decyzji władz gminy. Szkoła w Berezówce to unikatowy na skalę ogólnopolską przykład integracji. W obronie sprawy postanowiła przekazać na rzecz szkoły swoje nagrody, im. Ireny Sendlerowej 'Za naprawianie świata' oraz odznakę państwową Medal Korczakowski za Ochronę Praw Dziecka. 

Dołącz razem z nami do apelu i napisz maila do wójta z prośbą o odstąpienie od likwidacji szkoły: sekretariat@zalesie.pl lub t.szewczyk@zalesie.pl.
Więcej informacji dotyczących projektu 'Entuzjastki' na naszych mediach społecznościowych:
https://www.instagram.com/entuzjastki/
https://www.facebook.com/entuzjastki/

Entuzjastki to inicjatywa oddolna, za którą stoją dwie aktywistki - Aleksandra Hirszfeld i Magda Sobolewska, które chcą zainspirować ludzi do działania na rzecz lepszej przyszłości i pokazać jak czynią to dzisiaj polskie liderki.

Więcej na ten temat: entuzjastki
Więcej na ten temat: entuzjastki
Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka