"Marzę o większej współpracy między ludźmi, byśmy się mocniej angażowali w pomoc dla innych i tworzyli społeczeństwo obywatelskie". Katarzyna Kolenda-Zaleska dla "Entuzjastek"

Tekst Aleksandra Hirszfeld i Magda Sobolewska, reżyserka Aleksandra Hirszfeld, producentka Magda Sobolewska, operatorka Sonja Orlewicz-Zakrzewska, muzyka Karolina Rec, researcherka Nawojka Gurczyńska, kierowniczka produkcji Żenia Aleksandrowa, dźwięk Igor Cichocki, głos: Agnieszka Podsiadlik
21.05.2020 09:14

'Entuzjastki' powstały jako reakcja na zastane problemy, aby pokazać jak wielkie znaczenie ma dzisiaj uruchamianie w nas, jako obywatelach, poczucia odpowiedzialności i sprawczości. I chociaż nie jesteśmy w stanie z dnia na dzień wprowadzić potrzebnych zmian, by usprawnić system tak, by był on bardziej humanitarny, możemy już poprzez zapoczątkowanie pewnych oddolnych ruchów, odzyskać poczucie wpływu na rzeczywistość, a przez domaganie się działań ze strony rządów, wspólnie przyjąć odpowiedzialność za nasza przyszłość. Każdy, nawet najmniejszy akt jednostki nastawiony na usprawnianie świata ma ogromną wartość.

Dlaczego ta inicjatywa wyróżnia kobiety? Dlaczego to one mają być siłą napędową zmiany? Dlatego, że jak pokazują dzieje ludzkości to właśnie kobiety miały bardzo ograniczony dostęp do dwóch niezwykle ważnych zasobów: władzy i pieniędzy. Do czasu uzyskania pewnych przywilejów i praw wyborczych były systematycznie wykluczane ze sfery publicznej. Te ograniczenia pozwoliły im jednak na wzmocnienie pewnych umiejętności i cech, które dały im siłę do walki o ich prawa i równość, a dzisiaj są uznawane za niezbędne kwalifikacje do zarządzania.

Zapraszamy do obejrzenia 100 inspirujących wywiadów z wybranymi polskimi liderkami. Co tydzień będziemy prezentować Państwu jedną z naszych bohaterek w dziale wideo Gazety Wyborczej.

Katarzyna Kolenda- Zaleska - polska dziennikarka telewizyjna i radiowa, publicystka, prezeska Fundacji TVN Nie jesteś sam. Rozpoczynała w 'Gazecie Krakowskiej', a w 1993 roku była reporterką w 'Wiadomościach' (TVP1). Od marca 2003 roku jest w redakcji TVN i TVN24, min. jako reporterka w 'Faktach' i prowadząca Fakty po Faktach. W okresie 1993 - 2010 prowadziła program poranny w radiu TOK FM. Publikuje min. w 'Przekroju' czy 'Gazecie Wyborczej'. Wyreżyserowała dokument 'Chwilami życie bywa znośne' opowiadający o polskiej noblistce Wisławie Szymborskiej. Jest autorką książek 'Pielgrzymka 2002', 'Zrozumieć papieża. Rozmowy o encyklikach' oraz 'Benedykt XVI - Pielgrzymka do Polski 2006'. W wywiadzie dla Entuzjastek podkreśla wagę wyboru zawodu zgodnego z własną pasją. Zapytania o zmianę, którą chciałaby przeprowadzić we współczesnym świecie odpowiedziała, że marzy o większej współpracy między ludźmi, byśmy się mocniej angażowali w pomoc dla innych i tworzyli społeczeństwo obywatelskie. Zdobyła Złoty Krzyż Zasługi (2002), MediaTory w kategorii torpeda (2007), Sicilia Madre Mediterranea (2008). Została również odznaczona Złotą Akredytacją w konkursie ,,Najlepsi dziennikarze w opinii posłów' (2002).

Więcej informacji dotyczących projektu 'Entuzjastki' na naszych mediach społecznościowych: https://www.instagram.com/entuzjastki/
https://www.facebook.com/entuzjastki/

Entuzjastki to inicjatywa oddolna, za którą stoją dwie aktywistki - Aleksandra Hirszfeld i Magda Sobolewska, które chcą zainspirować ludzi do działania na rzecz lepszej przyszłości i pokazać jak czynią to dzisiaj polskie liderki.

Więcej na ten temat: liderka, feminizm, kobieta, entuzjastki, Gazeta Wyborcza
Więcej na ten temat: liderka, feminizm, kobieta, entuzjastki, Gazeta Wyborcza
Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka