"Nigdy nie odpuszczać. Zawsze kwestionować. Żądać wszystkiego". Agata Araszkiewicz dla "Entuzjastek"

Tekst Aleksandra Hirszfeld i Magda Sobolewska, reżyserka Aleksandra Hirszfeld, producentka Magda Sobolewska, operatorka Sonja Orlewicz-Zakrzewska, muzyka Karolina Rec, researcherka Nawojka Gurczyńska, kierowniczka produkcji Żenia Aleksandrowa, dźwięk Igor Cichocki, głos Klara Bielawka
13.05.2020 22:12

'Entuzjastki' powstały jako reakcja na zastane problemy, aby pokazać jak wielkie znaczenie ma dzisiaj uruchamianie w nas, jako obywatelach, poczucia odpowiedzialności i sprawczości. I chociaż nie jesteśmy w stanie z dnia na dzień wprowadzić potrzebnych zmian, by usprawnić system tak, by był on bardziej humanitarny, możemy już poprzez zapoczątkowanie pewnych oddolnych ruchów, odzyskać poczucie wpływu na rzeczywistość, a przez domaganie się działań ze strony rządów, wspólnie przyjąć odpowiedzialność za nasza przyszłość. Każdy, nawet najmniejszy akt jednostki nastawiony na usprawnianie świata ma ogromną wartość.

Dlaczego ta inicjatywa wyróżnia kobiety? Dlaczego to one mają być siłą napędową zmiany? Dlatego, że jak pokazują dzieje ludzkości to właśnie kobiety miały bardzo ograniczony dostęp do dwóch niezwykle ważnych zasobów: władzy i pieniędzy. Do czasu uzyskania pewnych przywilejów i praw wyborczych były systematycznie wykluczane ze sfery publicznej. Te ograniczenia pozwoliły im jednak na wzmocnienie pewnych umiejętności i cech, które dały im siłę do walki o ich prawa i równość, a dzisiaj są uznawane za niezbędne kwalifikacje do zarządzania.

Zapraszamy do obejrzenia 100 inspirujących wywiadów z wybranymi polskimi liderkami. Co tydzień będziemy prezentować Państwu jedną z naszych bohaterek w dziale wideo Gazety Wyborczej.

Agata Araszkiewicz - jest pisarką, badaczką, aktywistką feministyczną i doktorą nauk humanistycznych afiliowaną w centrum genderowym Laboratoires d'Etudes Féminines et du Genre na Uniwersytecie Paris 8 oraz współpracownicą naukową Centre de recherches en Etudes littérraires, philologique et textuelles na Univerité Libre de Bruxelles. Współzałożyła Porozumienie Kobiet 8 Marca oraz zainicjowała belgijskie polonijne stowarzyszenie feministyczne 'Elles sans frontières'. Jej pierwsza książka 'Wypowiadam wam moje życie. Melancholia Zuzanny Ginczanki' jest interpretacją biografii symbolicznej oraz poezji Zuzanny Ginczanki i w sposób przełomowy wpłynęła na odbiór niezwykłej poetki. Napisała także: 'Zapomniana rewolucja. Rozkwit kobiecego pisania w dwudziestoleciu międzywojennym' oraz zbiór esejów 'Nawiedzani przez dym'.

W wywiadzie dla Entuzjastek podkreślała konieczność redefinicji stosunków władzy. W kobietach najbardziej ceni wrażliwość, uważność na świat, mikro-perspektywę, empatię, troskę oraz szacunek do innych. Jest członkinią polskiej Rady Stowarzyszenia Kongres Kobiet oraz inicjatorką i opiekunką merytoryczną belgijskiego Kongresu Kobiet. Mieszka w Brukseli.

Więcej informacji dotyczących projektu 'Entuzjastki' na naszych mediach społecznościowych: https://www.instagram.com/entuzjastki/ ,
https://www.facebook.com/entuzjastki/

Entuzjastki to inicjatywa oddolna, za którą stoją dwie aktywistki - Aleksandra Hirszfeld i Magda Sobolewska, które chcą zainspirować ludzi do działania na rzecz lepszej przyszłości i pokazać jak czynią to dzisiaj polskie liderki.

Więcej na ten temat: feminizm, lider, kobieta, entuzjastki, Gazeta Wyborcza
Więcej na ten temat: feminizm, lider, kobieta, entuzjastki, Gazeta Wyborcza
Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka