Koalicja Kocham Puszczę przedstawiła na konferencji zagrożenia pożarowe dla Puszczy Białowieskiej i wezwała ministra środowiska do pilnego powołania zespołu kryzysowego ds. ochrony Puszczy przed pożarami.

Uczestnikami wideokonferencji byli: Krzysztof Cibor (Greenpeace Polska), Marta Grundland (Greenpeace Polska), Tomasz Pezold Knežević (WWF Polska), prof. Rafał Kowalczyk (Instytut Biologii Ssaków PAN Białowieża).

W trakcie konferencji Koalicja Kocham Puszczę przedstawiła list do ministra środowiska Michała Wosia, w którym domaga się szybkiego powołania zespołu kryzysowego ds. ochrony przeciwpożarowej Puszczy Białowieskiej. Zagrożeniem dla Puszczy Białowieskiej jest jej osuszanie, brak strategicznego planowania i działań ograniczających ryzyko pożarowe, a nie martwe drzewa - podkreśla koalicja Kocham Puszczę.

Tylko w bieżącym roku w kompleksie leśnym Puszczy Białowieskiej miało miejsce 9 pożarów, w tym 6 podpaleń, dodatkowych 28 pożarów miało miejsce na przylegających łąkach i w zdecydowanej większości były to podpalenia. Takie dane pozyskał w straży pożarnej Obóz dla Puszczy, który stacjonuje w Puszczy Białowieskiej od maja 2017 r., czyli od chwili, kiedy prowadzono tu na dobre masową wycinkę drzew, powstrzymaną wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE (uznaną przez TSUE w kwietniu 2018 r. za nielegalną).

W skład koalicji wchodzą: ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Fundacja Dzika Polska, Fundacja Greenmind, Greenpeace Polska, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, WWF Polska.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Bez natury, przyrody nie bedzie zycia.
już oceniałe(a)ś
2
0
Trzeba objąć stałym dozorem cenne zabytki przyrody, ludźmi i dronami
@Smochowczyk
Tu nie chodzi o "zabytki". Tu chodzi w ogóle o przyrode! Bez niej nie bedzie zycia.
już oceniałe(a)ś
0
0
@Smochowczyk
Zamiast zalesiać, nawadniać robimy na odwrót. Do tego robimy to bardzo idiotycznie i nieekonomicznie, ponieważ na rynku są (były) bardzo niskie ceny surowca spowodowane suszą i nadpodaży drewna z uschniętych lasów w Niemczech.
Idioci x2, sztuka i antystrategia, ja ze wszystkim.
już oceniałe(a)ś
0
0
Australia zimą, północ latem. Politycy oczywiście będą zaskoczeni jak dawniej drogowcy.
już oceniałe(a)ś
0
0
`