"Trzymaj się swojej wrażliwości. Masz do niej prawo". Marta Dymek dla "Entuzjastek"

Tekst Aleksandra Hirszfeld i Magda Sobolewska, reżyserka Aleksandra Hirszfeld, producentka Magda Sobolewska, operatorka Sonja Orlewicz-Zakrzewska, muzyka Karolina Rec, researcherka Nawojka Gurczyńska, kierowniczka produkcji Żenia Aleksandrowa, dźwięk Igor Cichocki, głos Klara Bielawka
26.03.2020 08:00

'Entuzjastki' powstały jako reakcja na zastane problemy, aby pokazać jak wielkie znaczenie ma dzisiaj uruchamianie w nas, jako obywatelach, poczucia odpowiedzialności i sprawczości. I chociaż nie jesteśmy w stanie z dnia na dzień wprowadzić potrzebnych zmian, by usprawnić system tak, by był on bardziej humanitarny, możemy już poprzez zapoczątkowanie pewnych oddolnych ruchów, odzyskać poczucie wpływu na rzeczywistość, a przez domaganie się działań ze strony rządów, wspólnie przyjąć odpowiedzialność za nasza przyszłość. Każdy, nawet najmniejszy akt jednostki nastawiony na usprawnianie świata ma ogromną wartość.  

Dlaczego ta inicjatywa wyróżnia kobiety? Dlaczego to one mają być siłą napędową zmiany? Dlatego, że jak pokazują dzieje ludzkości to właśnie kobiety miały bardzo ograniczony dostęp do dwóch niezwykle ważnych zasobów: władzy i pieniędzy. Do czasu uzyskania pewnych przywilejów i praw wyborczych były systematycznie wykluczane ze sfery publicznej. Te ograniczenia pozwoliły im jednak na wzmocnienie pewnych umiejętności i cech, które dały im siłę do walki o ich prawa i równość, a dzisiaj są uznawane za niezbędne kwalifikacje do zarządzania.

Zapraszamy serdecznie do obejrzenia 100 inspirujących wywiadów z wybranymi polskimi liderkami. Co tydzień będziemy prezentować Państwu jedną z naszych bohaterek w dziale wideo Gazety Wyborczej.

Marta Dymek to wegańska kucharka i autorka kulinarnego bloga 'Jadłonomia'. Od sześciu lat prowadzi swoją stronę internetową, za pomocą której dzieli się wiedzą o diecie bezmięsnej oraz wskazówkami dotyczącymi roślinnego gotowania. Jej książka 'Jadłonomia, czyli 100 przepisów nie tylko dla wegan' doczekała się sześciu dodruków i rozeszła się w 50 tysiącach egzemplarzach. Jej celem życiowym jest podzielić się własnym know-how w temacie zrównoważonej wegańskiej kuchni z możliwie najszerszym gronem odbiorców, dlatego też zajmuje się edukowaniem społeczeństwa w tej kwestii na wielu innych platformach.

Jest propagatorką weganizmu i na co dzień zajmuje się tworzeniem przepisów, które są przystępne dla wszystkich, również dla osób, które nie zrezygnowały z produktów odzwierzęcych, ale chciałbym zredukować ilość spożywanego mięsa w swojej diecie.

W 2017 ukazała się jej druga książka, pt. 'Nowa Jadłonomia'. Roślinne przepisy z całego świata.

Więcej informacji dotyczących projektu 'Entuzjastki' na naszych mediach społecznościowych:

https://www.instagram.com/entuzjastki/
https://www.facebook.com/entuzjastki/

Entuzjastki to inicjatywa oddolna, za którą stoją dwie aktywistki - Aleksandra Hirszfeld i Magda Sobolewska, które chcą zainspirować ludzi do działania na rzecz lepszej przyszłości i pokazać jak czynią to dzisiaj polskie liderki.

Pomóż im rozwijać 'Entuzjastki' wpłacając dowolną kwotę na konto:  Konto Entuzjastek 86 1050 1038 1000 0023 1494 1341

Więcej na ten temat: entuzjastki, Gazeta Wyborcza
Więcej na ten temat: entuzjastki, Gazeta Wyborcza
Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka