Cena prawdy i zbrodnia, która wstrząsnęła całym krajem. Jak morderstwo dziennikarza zmieniło Słowację

Marcin Warszawski, Michał Kokot, zdjęcia Marcin Tynkowski, montaż Bartosz Kłys
21.02.2020 15:45

Mija druga rocznica śmierci Jana Kuciaka. Przypominamy reportaż naszych dziennikarzy, który został opublikowany 26.04.2019 r.

Zbrodnia, która wstrząsnęła Słowacją, spowodowała największe od 1999 roku społeczne protesty i doprowadziła do dymisji premiera Roberta Ficy oraz kilku członków jego gabinetu, nadal nie została całkowicie wyjaśniona. Po trwającym blisko rok dochodzeniu wiadomo, że dziennikarz Jan Kuciak zginął, bo prowadził dziennikarskie śledztwo w sprawie powiązań słowackich polityków oraz członków włoskiej mafii mających, którzy mieli dokonywać wyłudzeń środków unijnych. - Żaden tam z niego Kapitan Ameryka, bardziej przypominał Misia Yogi - żartuje Peter Bárdy, redaktor naczelny portalu Aktuality.sk, w którym pracował Kuciak. Jednocześnie przyznaje, że to co zrobił Jan zmieniło całkowicie kraj.

W rok po tragicznych wydarzeniach rozmawiamy z rodziną oraz dawnymi współpracownikami Jana Kuciaka starając się dowiedzieć, czy tragiczna śmierć dziennikarza rzeczywiście mogła mieć wpływ na wynik wyborów prezydenckich oraz jakie nastroje społeczne dominują na Słowacji przed zbliżającymi się wyborami do europarlamentu. Zobacz reportaż Marcina Warszawskiego i Michała Kokota.

Więcej na ten temat: morderstwo, Jan Kuciak, Słowacja
Więcej na ten temat: morderstwo, Jan Kuciak, Słowacja
Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka