Witek po spotkaniu z prezesem NIK: W żaden sposób konstytucja nie została naruszona

Justyna Dobrosz-Oracz; zdjęcia i montaż: Wojciech Wojda
21.02.2020 13:50

'Ping-pong'. Przepychanki między szefem NIK a PiS ciąg dalszy. Spotkanie marszałek Sejmu i Mariana Banasia trwało prawie godzinę. Szef NIK opuścił gabinet Elżbiety Witek, nie komentując jego przebiegu. Do dziennikarzy wyszła natomiast marszałek Sejmu. - Jeśli szef NIK uważa, że została złamana konstytucja, może iść do sądu - powiedziała Witek. Czy jest przygotowywana ustawa o zawieszeniu prezesa NIK? Czy marszałek Sejmu będzie wnioskowała o jego dymisję?

W czwartek, 20 lutego br. szef Najwyższej Izby Kontroli oświadczył, że w związku z bezprawnymi działaniami prokuratury oraz CBA, jakie miały miejsce w siedzibie NIK, oczekuje niezwłocznego spotkania z marszałek Sejmu Elżbietą Witek. Jak dodał: 'Niezależność NIK traktuję priorytetowo i będę jej bronił wszystkimi dostępnymi prawnie środkami'. Marszałek Sejmu zaprosiła Mariana Banasia i całe kierownictwo Izby dziś na spotkanie. Zdaniem szefa NIK bez uchylenia immunitetu właśnie przez Sejm nie można było przeszukiwać zarówno jego mieszkań, jak i miejsca pracy, co CBA uczyniło.

19 lutego br. funkcjonariusze CBA przeszukali mieszkania Banasia. Wkroczyli także do siedziby Najwyższej Izby Kontroli i do gabinetu Mariana Banasia (pomimo braku jego zgody). W czwartek, 20 stycznia br. CBA skontrolowało także mieszkanie syna Mariana Banasia.

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka