Opozycja o decyzji Izby Dyscyplinarnej: To warcholstwo

Justyna Dobrosz-Oracz, zdjęcia i montaż Paweł Głogowski
04.02.2020 14:17

Katarzyna Lubnauer (PO) o decyzji Izby Dyscyplinarnej zawieszającej w czynnościach służbowych sędziego Pawła Juszczyszyna: To sygnał dla wszystkich innych sędziów, że nie powinni angażować się w obronę niezależności władzy sądowniczej w Polsce. - Politycy PiS-u (...) wykonują coraz bardziej obsesyjne decyzje Kaczyńskiego - mówi Rafał Grupiński z Platformy Obywatelskiej.

Izba Dyscyplinarna zawiesiła sędziego Pawła Juszczyszyna w czynnościach służbowych. Sąd zdecydował także, że na czas trwania zawieszenia, uposażenie sędziego zostanie zmniejszone o 40 proc.

Sędzia Juszczyszyn, rozpatrując w listopadzie ub.r. apelację w sprawie cywilnej, uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez Krajową Radę Sądownictwa w obecnym składzie był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. Sędzia Paweł Juszczyszyn zażądał od ministra sprawiedliwości informacji o listach poparcia do KRS. Wobec sędziego wszczęto postępowanie dyscyplinarne. W grudniu ub.r. Izba Dyscyplinarna SN [w pierwszej instancji] nie zgodziła się na takie zawieszenie, od czego odwołał się rzecznik dyscyplinarny sędziów. 4 lutego br. Izba Dyscyplinarna rozpoznawała żalenie na swoją grudniową decyzję - uchyliła wtedy zawieszenie sędziego z Olsztyna. Postępowanie, które toczyło się przed ID, zainicjował prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, Maciej Nawacki.


Zobacz wideo Justyny Dobrosz-Oracz.

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka