"Chcieli pokazać Ukraińcom, że ich miejsce jest w dole". Kolejny raz zniszczono grób w Monasterzu

Piotr Wójcik/Picture Doc
03.02.2020 15:15

- Sprawcy chcieli pokazać wszystkim nam, a przede wszystkim Ukraińcom, że ich miejsce jest tam. To znaczy, że ich [Ukraińców] miejsce jest w dole. Nie mają prawa do istnienia ani ich groby, ani ich pamięć historyczna, ani w jakiejś mierze ich tożsamość narodowa - mówi Izabela Chruślińska, publicystka i aktywistka społeczna.

Na początku stycznia z grobu ktoś zdjął tablicę z nazwiskami poległych i połamaną wyrzucił. W mogile w Monasterzu (gmina Horyniec na Podkarpaciu) spoczywa 62 członków UPA poległych 2-3 marca 1945 roku w walce z oddziałami NKWD. W 1999 roku to miejsce zostało zatwierdzone jako miejsce pochówku przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Na początku stycznia br. doszło do kolejnego aktu wandalizmu. Tablica zawierająca nazwiska i imiona poległych, bez wskazywania formacji, której byli członkami i jakiejkolwiek symboliki militarnej, została rozbita na kawałki i wraz z ukraińskimi tradycyjnymi ręcznikami (zawieszonymi 11 listopada 2019 roku przez polskich i ukraińskich aktywistów) zrzucone do jednego z dołów na terenie po dawnym greckokatolickim Monasterze - informuje Piotr Tyma, prezes Związku Ukraińców w Polsce.

Związek Ukraińców w Polsce wezwał Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Pamięci Narodowej do reakcji na, ich zdaniem, kolejną prowokację. - Zniszczony grób to symbol nie tyle barbarzyństwa, co pozbawiania prawa do pamięci, historii, miejsca obywateli Polski narodowości ukraińskiej. Jeszce jesteśmy, lecz gdzieś na obrzeżach dozwolonych praktyk społecznych, na obrzeżach historii i uniwersalnej prawdy. Jesteśmy już tylko elementem procesu. Grób w Monasterzu uosabia coś więcej niż tylko nienawiść, uosabia pragnienie całkowitego wyczyszczenia z polsko-ukraińskiego pogranicza jednego z ważnych jego elementów - ukraińskiej kultury materialnej, zapisu wydarzeń z przeszłości, i nas - Ukraińców z Polski - mówi Piotr Tyma.

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka