W 1999 roku po pierwszych sfałszowanych przez Aleksandra Łuakszenkę wyborach opozycja wzięła na sztandary zaginięcia polityków i działaczy antyłukaszenkowskich. Na ścianach, we wlepkach na trasparentach na manifestacjach pisano w całej Białorusi pisano 'Gdzie Hanczar, gdzie Zacharenka, Gdzie Krasouski'. Potem jeszcze 'Gdzie Zawadzki' - osobisty operator Aleksandra Łukaszenki zaginął w 2000 roku. Domagano się aby autorytet międznarodowej opinii sprawił, że odbędą się śledztwa, że żony zaginionych dowiedzą się co się stało z ich mężami. Śledztwa we wszystkich sprawach umorzono. Sprawców nieskazano. Opozycja od dawna podejrzewała, że Anatol Krasouski, Dzmitry Zawadzki, Juryj Zacharanka i Wiktor Hanczar, zostali zgładzeni przez łukaszenkowskie służby. Teraz dla Deutche Welle potwierdził to jeden z żołnierzy reżimu.

Doniesienia Deutche Welle komentuje Wolha KAracz, białoruska aktywistka z organizacji 'Nasz Dom.'Organizacja powstała po protestach w 2010 roku w Mińsku, kiedy to większość kobiet biorących w nich udział została brutalnie zatrzymana przez służby reżimu Aleksandra Łukaszenki. Działaczka na rzecz praw człowieka była wielokrotnie aresztowana, próbowano jej zabrać dziecko, była niesłusznie podejrzewana o zamachy terrorystyczne w mińskim metrze w 2011 roku.

Anatol Krasouski - biznesmenem, wydawca kilku gazet. Wspierał finansowo niezależne organizacje na Białorusi, przyjaźnił się z Wiktorem Hanczarem. Zaginął 16 września 199 roku.

Dzmitry Zawadzki - dziennikarz, w latach 1994-1997 był osobistym operatorem wideo Alaksandra Łukaszenki. Zaginął 7 lipca 2000 roku. Jego samochód znaleziono na mińskim lotnisku.

Juryj Zacharanka - wysokiej rangi oficer milicji, na początku rządów Alaksandra Łukaszenki minister spraw wewnętrznych. Szybko przeszedł do opozycji wobec prezydenta, założyciel konkurencyjnego wobec oficjalnych organizacji wojskowych Związku Oficerów. zaginął 7 maja 1999 roku.

Wiktor Honczar były szef Centralnej Komisji Wyborczej Białorusi. W maju 1999 roku ostatecznie odwrócił się od Łukaszenki. Ogłosił, że wybory prezydenckie, które zorganizował są nie ważne. Zaginął bez wieści 16 września 1999 roku razem z Anatolem Krasouskim.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Takie rzeczy nie wypływają nigdy ?same?. Łukaszenko powiedział ?nie? zjednoczeniu z Putinem i być może właśnie zaczął się demontaż jego kartoflanej republiki. Dla Białorusinów i dla nas oznaczać to jednak może katastrofę.
już oceniałe(a)ś
2
0
`