Sędzia Celej o pomysłach PiS: To jest przerażające. To napawa trwogą

Dorota Roman, zdjęcia Marcin Tynkowski, montaż Bartosz Chiliński
18.12.2019 11:50

Obawiam się, że mamy klincz, który doprowadzi do chaosu prawnego - tak sędzia Sądu Okręgowego Marek Celej komentuje decyzję prokuratora generalnego o reagowaniu na wszelkie przypadki kwestionowania statusu sędziów Sądu Najwyższego i sądów powszechnych. Zgodnie z tą decyzją prokuratorzy mają też składać wnioski o wyłączenie sędziów podważających status innych sędziów. Po stronie rządzących brakuje zrozumienia, że sędziowie polscy respektują wszelkie przepisy związane z Konstytucją, a i tej Konstytucji będą chronić niezależnie od tego, jakie będą dyrektywy od prokuratura generalnego. Żaden sędzia nie ma zamiaru postępować wbrew przepisom Trybunału Sprawiedliwości - mówi sędzia Celej.

Dziś godzinie 18.00 w całym kraju odbędą się protesty w obronie sędziów. Ich organizatorzy wydali oświadczenie w tej sprawie: Nie godzimy się na łamanie zasady trójpodziału władz i represje wobec sędziów stosujących przepisy prawa europejskiego! Sędziowie, prokuratorzy, mieszkańcy i mieszkanki Polski, ruchy i organizacje społeczne, solidarnie stajemy w obronie niezawisłości polskiego wymiaru sprawiedliwości i fundamentalnych zasad demokratycznego państwa prawa, w tym prawa każdego i każdej z nas do niezależnego od politycznych nacisków i represji sądu. W środę 18 grudnia o godz. 18 wzywamy wszystkich mieszkańców i mieszkanki naszego kraju przed sądy i inne centralne miejsca w setkach miejscowości w całej Polsce, a w Warszawie przed Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. To nasza wspólna sprawa!

Stowarzyszenie Sędziów Polskich 'Iustitia', Stowarzyszenie Sędziów 'Themis', Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych Pro Familia, Stowarzyszenie Adwokackie 'Defensor Iuris', Stowarzyszenie Prokuratorów 'Lex Super Omnia', Inicjatywa Wolne Sądy, Komitet Obrony Demokracji, Obywatele RP, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Akcja Demokracja, Front Europejski, Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Dziś sędziowie, jutro Ty! O godz. 18.00 protest w obronie sędziów - link do strony protestu na Facebooku.

Więcej na ten temat: protest, sędziowie, sąd, Marek Celej, PiS
Więcej na ten temat: protest, sędziowie, sąd, Marek Celej, PiS
Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka