Dziś protesty sędziów w całym kraju. Sędzia Żurek: Ktoś stoi za nami z kijem bejsbolowym

Dorota Roman, zdjęcia Marcin Tynkowski, montaż Bartosz Chiliński
18.12.2019 09:07

'Dziś sędziowie - jutro Ty'. Protesty w obronie niezależności sądownictwa. 18 grudnia wyjdźmy na ulice w całej Polsce - solidarni z sędziami! - czytamy w komunikacie ogłoszonym w internecie przez stowarzyszenia sędziów Iustitia i Themis, stowarzyszenie adwokatów Defensor Iuris, stowarzyszenie prokuratorów Lex Super Omnia, Inicjatywę Wolne Sądy, Komitet Obrony Demokracji, Obywateli RP, Akcję Demokrację, Front Europejski i Helsińską Fundację Praw Człowieka. Zachęcają oni do udziału w protestach w całym kraju. - Prokuratorzy zaczynają ścigać sędziów, za to, że sędziowie wydają określone orzeczenia albo że zadają pytania prawne do Sądu Najwyższego - mówi sędzia Waldemar Żurek ze stowarzyszenia sędziów 'Themis'. Chcą zamknąć usta sędziom i ich zastraszyć. Władza wykonawczo-ustawodawcza, która dzisiaj rządzi, wpadła w panikę i wystraszyła się sędziów - dodaje sędzia.

Prokurator Krajowy polecił prokuratorom, aby reagowali na wszelkie przypadki kwestionowania statusu sędziów Sądu Najwyższego i sądów powszechnych - poinformowała Prokuratura Krajowa. Prokuratorzy mają też składać wnioski o wyłączenie sędziów podważających status innych sędziów. - Obawiam się, że prokuratorzy będą wykonywać polecenia prokuratora krajowego, a to oznacza ściganie sędziów w stylu stalinowskim - mówi mecenas Michał Wawrynkiewicz z Inicjatywy 'Wolne Sądy'. - Bez niezależnych sądów, niezawisłych sędziów nie ma ustrojowych podstaw do funkcjonowania normalnego demokratycznego państwa prawa. Co ważniejsze, nie ma podstaw do funkcjonowania nas jako kraju członkowskiego w Unii Europejskiej - powiedział Wawrynkiewicz.

Prof. Małgorzata Gersdorf, pierwsza prezes SN, wydała oświadczenie, w którym przypomina, że 'nie ma wolnych obywateli bez niezależnych sądów i niezawisłych sędziów'. Zapowiada, że nie będzie zgody, aby wykładnia konstytucji, ustaw i traktatów 'wykuwała się w zaciszu partyjnych gabinetów'.

W środę, 18 grudnia w całej Polsce protestować będą przedstawiciele organizacji i ruchów: Stowarzyszenie Sędziów Polskich 'Iustitia', Stowarzyszenie Sędziów 'Themis', Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych w Polsce, Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych Pro Familia, Stowarzyszenie Adwokackie 'Defensor Iuris', Stowarzyszenie Prokuratorów 'Lex Super Omnia', Inicjatywa Wolne Sądy, Komitet Obrony Demokracji, Obywatele RP, Akcja Demokracja, Front Europejski, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Amnesty International, Forum Obywatelskiego Rozwoju, Profesor Marcin Matczak.

Dziś Sędziowie - jutro Ty! Zobacz, gdzie w środę odbędą się protesty w obronie sądownictwa.

Zobacz wideo

Więcej na ten temat: protest, sąd najwyższy, sędziowie, PiS, ustawa
Więcej na ten temat: protest, sąd najwyższy, sędziowie, PiS, ustawa
Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka