'Dziś sędziowie - jutro Ty'. Protesty w obronie niezależności sądownictwa. 18 grudnia wyjdźmy na ulice w całej Polsce - solidarni z sędziami! - czytamy w komunikacie ogłoszonym w internecie przez stowarzyszenia sędziów Iustitia i Themis, stowarzyszenie adwokatów Defensor Iuris, stowarzyszenie prokuratorów Lex Super Omnia, Inicjatywę Wolne Sądy, Komitet Obrony Demokracji, Obywateli RP, Akcję Demokrację, Front Europejski i Helsińską Fundację Praw Człowieka. Zachęcają oni do udziału w protestach w całym kraju. - Prokuratorzy zaczynają ścigać sędziów, za to, że sędziowie wydają określone orzeczenia albo że zadają pytania prawne do Sądu Najwyższego - mówi sędzia Waldemar Żurek ze stowarzyszenia sędziów 'Themis'. Chcą zamknąć usta sędziom i ich zastraszyć. Władza wykonawczo-ustawodawcza, która dzisiaj rządzi, wpadła w panikę i wystraszyła się sędziów - dodaje sędzia.

Prokurator Krajowy polecił prokuratorom, aby reagowali na wszelkie przypadki kwestionowania statusu sędziów Sądu Najwyższego i sądów powszechnych - poinformowała Prokuratura Krajowa. Prokuratorzy mają też składać wnioski o wyłączenie sędziów podważających status innych sędziów. - Obawiam się, że prokuratorzy będą wykonywać polecenia prokuratora krajowego, a to oznacza ściganie sędziów w stylu stalinowskim - mówi mecenas Michał Wawrynkiewicz z Inicjatywy 'Wolne Sądy'. - Bez niezależnych sądów, niezawisłych sędziów nie ma ustrojowych podstaw do funkcjonowania normalnego demokratycznego państwa prawa. Co ważniejsze, nie ma podstaw do funkcjonowania nas jako kraju członkowskiego w Unii Europejskiej - powiedział Wawrynkiewicz.

Prof. Małgorzata Gersdorf, pierwsza prezes SN, wydała oświadczenie, w którym przypomina, że 'nie ma wolnych obywateli bez niezależnych sądów i niezawisłych sędziów'. Zapowiada, że nie będzie zgody, aby wykładnia konstytucji, ustaw i traktatów 'wykuwała się w zaciszu partyjnych gabinetów'.

W środę, 18 grudnia w całej Polsce protestować będą przedstawiciele organizacji i ruchów: Stowarzyszenie Sędziów Polskich 'Iustitia', Stowarzyszenie Sędziów 'Themis', Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych w Polsce, Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych Pro Familia, Stowarzyszenie Adwokackie 'Defensor Iuris', Stowarzyszenie Prokuratorów 'Lex Super Omnia', Inicjatywa Wolne Sądy, Komitet Obrony Demokracji, Obywatele RP, Akcja Demokracja, Front Europejski, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Amnesty International, Forum Obywatelskiego Rozwoju, Profesor Marcin Matczak.

Dziś Sędziowie - jutro Ty! Zobacz, gdzie w środę odbędą się protesty w obronie sądownictwa.

Zobacz wideo
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Brawo wy, brawo my. Wy i my wszyscy razem krzykniemy: precz z Kaczorem dyktatorem. Precz z kaczystami i precz z Kaczystanem.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  Panie Waldku Pan się nie boi, pół Polski za Panem stoi!
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Cena za wejście do panteonu polskich państwowców musi być wysoka, ryzyko duże, przyszłość niewiadoma. Inaczej byle gumofilc byłby Piłsudskim
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  `