Protest sędziów w całej Polsce. - Ta ustawa karze nas za wykonywanie prawa europejskiego - mówią jednym głosem

Dorota Roman, zdjęcia Marcin Tynkowski, montaż Bartosz Chiliński
17.12.2019 17:29


- Realnie rzecz biorąc wprowadzenie tej ustawy w życie oznacza koniec trójpodziału władz w Polsce i powrót do monowładzy znanej nam wszystkim z okresu PRL - mówi Danuta Przywara, prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Sędzia Waldemar Żurek: Ustawa, która jest obecnie przygotowywana, niszczy niezależny wymiar sprawiedliwości i jednocześnie wypycha nas poza unijny porządek prawny. Ta ustawa chce zamknąć usta sędziom i karać sędziów za stosowanie unijnego prawa. - Intencją rządzących jest niewykonanie wyroku TSUE, który określa stan niezależności sądownictwa w kraju, który jest członkiem Unii Europejskiej - komentuje pisowski projekt ustawy mecenas Michał Wawrynkiewicz z Inicjatywy 'Wolne Sądy' na koferencji w siedzibie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

W środę 18 grudnia o godzinie 18:00 odbędą się w całej Polsce oraz pod Sejmem RP protesty wobec ustawy wniesionej przez posłów PiS zapowiadającej represje wobec sędziów i prokuratorów działających zgodnie z polskim i europejskim prawem, a także nakazującej zaniechanie stosowania prawa europejskiego. Ustawa niesie zagrożenie dla podstawowej zasady funkcjonowania państwa prawa - trójpodziału władz, a wśród jej możliwych konsekwencji jest wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej.
Przeciw tym łamiącym Konstytucję działaniom władz wspólnie stają sędziowie, prokuratorzy, adwokaci i inni przedstawiciele środowisk prawniczych oraz obywatelki i obywatele, a także organizacje i ruchy społeczne.
- Mapa wydarzeń w całej Polsce zbliża się do setki miast oraz miasteczek i stale rośnie. Mamy przekonanie, że ten protest nie tylko zostanie dostrzeżony w Europie i Świecie, ale że doprowadzi do powstrzymania władz przed uchwaleniem prawa, które wyprowadzając Polskę z Unii skieruje nasz kraj na drogę do dyktatury - zapowiada przedstawiciel głównego organizatora protestów, Jakub Karyś z Komitetu Obrony Demokracji.

W środę 18 grudnia w całej Polsce protestować będą przedstawiciele organizacji i ruchów: Stowarzyszenie Sędziów Polskich 'Iustitia',
Stowarzyszenie Sędziów 'Themis',
Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych w Polsce,
Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych Pro Familia,
Stowarzyszenie Adwokackie 'Defensor Iuris',
Stowarzyszenie Prokuratorów 'Lex Super Omnia',
Inicjatywa Wolne Sądy,
Komitet Obrony Demokracji,
Obywatele RP,
Akcja Demokracja,
Front Europejski,
Helsińska Fundacja Praw Człowieka,
Amnesty International,
Forum Obywatelskiego Rozwoju,
Profesor Marcin Matczak. Dziś Sędziowie - jutro Ty: zobacz, gdzie w środę odbędą się protesty w obronie sądownictwa.
Zobacz wideo

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka