Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu wydał wyrok w sprawie niezależności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i KRS-u w Polsce. Powodem, dla którego TSUE zajął się tą sprawą, były pytania prejudycjalne Sądu Najwyższego, które dotyczą m.in. tego, czy po przeprowadzonych reformach w Polsce KRS jest w stanie stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów. SN zapytał m.in., czy w rozumieniu prawa unijnego utworzona od podstaw Izba Dyscyplinarna SN jest sądem niezależnym i niezawisłym, jeśli sędziowie tej izby zostali wybrani przez KRS, która nie daje rękojmi niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej. W czerwcu opinię w tej sprawie wydał rzecznik generalny TSUE. Stwierdził w niej wtedy, że Izba Dyscyplinarna SN 'nie spełnia wymogów niezawisłości określonych w prawie Unii', a sposób wyboru nowych członków KRS 'ujawnia nieprawidłowości, które mogą zagrozić jej niezależności od organów ustawodawczych i wykonawczych'. Co wyrok TSUE oznacza dla Polski i jaka będzie reakcja polskich władz? Komentarz prof. Marcina Matczaka.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Lista sędziów wyznaczonych przz neo KRS powinna być dostępna każdemu Obywatelowi -tak samo jak listy poparcia osób do KRS - - jest wyrok w obu sprawach !!!
@Pikita
Sprawa dotyczy również sędziów delegowanych do sądów wyższej instancji.
już oceniałe(a)ś
14
0
@Pikita
Ważniejsza jest lista poparcia dobrej zmiany i jej notariusza w pałacu.
już oceniałe(a)ś
11
0
@Pikita
Jest taka lista. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę...
już oceniałe(a)ś
0
0
Pani Prezes, teraz czas na rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego. Czekamy z niecierpliwością.
A tak przy okazji każda osoba, która będzie występowała przed polskim sądem, powinna wiedzieć, czy ktoś ze składu orzekającego został w jakiś sposób ?naznaczony? przez neo-KRS.
już oceniałe(a)ś
112
2
Sejm, Senat, Prezydent, Premier: mają obowiązek przestrzegania Prawa Unijnego i wyroków unijnych trybunałów, a więc teraz muszą Oni niezwłocznie opublikować listy nazwisk sędziów - nominatów NEW-KRS, jak też imienne listy tzw. Poparć, ujawnienie których zasadził NSA Polski wyrokiem ostatecznym. Nikt ze zwykłych, spokojnych obywateli wystepując do sadu nie zechce, co oczywiste, wpaść w zastawioną przez Nich pułapkę prawnego chaosu i żyć do śmierci w niepewności, czy jego wyrok, który posiądzie nie bedzie łatwo podważalny. Te wykazy personalne winny ukazać się publicznie, a niezwłocznie.
@staccato
jakaś Beata znów czegoś nie wydrukuje i wszyscy nabiorą wody w usta.
już oceniałe(a)ś
9
0
@lordpinhead
Niczego Becia, ani nikt inny nie musi drukować. Każdy sąd wie dokładnie którzy sędziowie zostali mianowani przez neoKRS.
już oceniałe(a)ś
6
0
Nieprzyjęcie wyroku TSUE będzie ostatecznie oznaczało wyjście Kaczystanu z UE. Pytanie, co na to sutener?
@szasza
Od początku to był plan prezesa. Mamy być rosyjską republiką.
już oceniałe(a)ś
14
0
@szasza
Jakiego znowu wyroku? Info, że mamy się ogarnąć i sami załatwić sprawę?
już oceniałe(a)ś
0
4
Tyle, że obecny SN jest ?postkomunistyczny? ? zdążył już stwierdzić, po wyroku TSUE, p. Duda. Tak więc należy spodziewać się ?chaosu? pod dyktando PIS, o czym mowa w komentarzu dr. Chojniaka.
@at+tl
Trybynał po wejściu do niego Piotrowicza będzie za to komunistyczny, anie jakiś post.
już oceniałe(a)ś
10
0
Pan Matczak ma bardzo sympatyczny kanał na youtubie, w którym tłumaczy różne proste koncepcje ze świata prawa. Jako zupełnie niezwiązany z tematem, polecam
@ElonMusk
Dziękuję za wiadomość.
już oceniałe(a)ś
1
0
Kaczyści będą tak długo zwlekać, lawirować i mataczyć jak długo SN nie znajdzie się w ich brudnych łapskach.Mogą się tak latami bawić. A wtedy wyrok neo-SN pełnego Piotrowiczów i Pawłowicz?wien nie będzie trudny do przewidzenia...
@Max-Blitz
Zapominasz, że w kolejce czeka sprawa Komisji Europejskiej (skrócony termin) w sprawie całej deformy sądownictwa w PL.
Po drugie, jeśli TSUE uzna, że rząd przeciąga sprawy, to może nałożyć kary dzienne!
już oceniałe(a)ś
2
0
MM mówi o jakiejś tradycji. Prawo jest prawem. "To nie jest żadna tradycja, to jest bezprawie", słusznie mówi Madczak, wyroki sądów są obowiązujące, nie może ich oceniać czy powstrzymywać Matousz a tym bardziej wiejski fryzjer o nazwisku Dworczyk, specjalista od niewypałów.
już oceniałe(a)ś
17
1
`