- Specjalnie były zniszczone - grób, pomnik. Nie tylko rozbito tablicę z nazwiskami. Również zdewastowano i rozbito krzyż - przypominała w niedzielę 3 listopada Izabella Chruślińska w Monasterzu. Przedstawiciele polskich środowisk obywatelskich zaprosili Ukraińców z Polski i z Ukrainy do Werchraty i Monasterza w województwie podkarpackim, gdzie w 2015 i w 2016 roku polscy nacjonaliści zniszczyli ukraińskie groby.

Zgodnie z ukraińską tradycją w nieistniejącej wsi zebrani zawiązali na drzewach w lesie wokół zbiorowej mogiły żołnierzy UPA zamordowanych przez oddziały NKWD ukraińskie 'rusznyki'. Na byłym greckokatolickim, a obecnie rzymskokatolickim cmentarzu w Werchracie, gdzie w październiku 2016 roku polscy nacjonaliści podczas akcji dewastowania grobu zabitych w różnych okolicznościach Ukraińców rozbili również krzyż, postawiono nowy dębowy krzyż.
- Nie chcemy, aby historia się powtórzyła. Bo była tragiczna pomiędzy Polakami i Ukraińcami. Chcemy budować dzisiaj i przyszłość na tych wartościach, które zawsze były nam bliskie - można było usłyszeć w Monasterzu.

Więcej dowiesz się tutaj!
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Z tamtej ziemi w czasie akcji 'Wisła' usunięto "winowajców" wymierzając karę za morderstwa na sąsiadach. Wśród wysiedlonych byli i tacy, którzy pomogli przetrwać przeznaczonym do unicestwienia Polakom. Wymierzanie sprawiedliwości grobom w dniu dzisiejszym jest idotyzmem. Nie zlikwidowano cmentarzy w trakcie akcji Wisła, a mogli to zrobić. Teraz lepiej je zostawić historykom i nie zachowywać się jak prymityw bijący na oślep. Już nie żyją ci co mordowali. Rogrzebywanie ich grobów i ich rodzin nikomu nie zwróci bliskich a wyrzucanie kości 'winowajców' do szamba nigdzie nie przysporzy nam przyjaciół. A wrogów u nas dosyć...
już oceniałe(a)ś
3
0
Podobno Polacy-Katolicy szanują mogiły WSZYSTKICH zmarłych? Współcześni "żołnierze niezłomni" do Nich nie należą?
już oceniałe(a)ś
3
0
Likwidacja grobów czy cmentarzy to barbarzyństwo. Każdy, ma prawo do pochówku. Ale czym innym było usunięcie nielegalnie postawionych pomników ku czci UPA w Polsce.
już oceniałe(a)ś
1
0
`