Ukraińskie groby zniszczone przez polskich nacjonalistów. Nie zapominajmy o nich

Piotr Wójcik/Picture Doc
04.11.2019 09:00

- Specjalnie były zniszczone - grób, pomnik. Nie tylko rozbito tablicę z nazwiskami. Również zdewastowano i rozbito krzyż - przypominała w niedzielę 3 listopada Izabella Chruślińska w Monasterzu. Przedstawiciele polskich środowisk obywatelskich zaprosili Ukraińców z Polski i z Ukrainy do Werchraty i Monasterza w województwie podkarpackim, gdzie w 2015 i w 2016 roku polscy nacjonaliści zniszczyli ukraińskie groby.

Zgodnie z ukraińską tradycją w nieistniejącej wsi zebrani zawiązali na drzewach w lesie wokół zbiorowej mogiły żołnierzy UPA zamordowanych przez oddziały NKWD ukraińskie 'rusznyki'. Na byłym greckokatolickim, a obecnie rzymskokatolickim cmentarzu w Werchracie, gdzie w październiku 2016 roku polscy nacjonaliści podczas akcji dewastowania grobu zabitych w różnych okolicznościach Ukraińców rozbili również krzyż, postawiono nowy dębowy krzyż.
- Nie chcemy, aby historia się powtórzyła. Bo była tragiczna pomiędzy Polakami i Ukraińcami. Chcemy budować dzisiaj i przyszłość na tych wartościach, które zawsze były nam bliskie - można było usłyszeć w Monasterzu.

Więcej dowiesz się tutaj!

Więcej na ten temat: Polacy, tolerancja, cmentarze, pojednanie, Ukraina
Więcej na ten temat: Polacy, tolerancja, cmentarze, pojednanie, Ukraina
Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka