Kto powstrzyma kolejną wycinkę w Puszczy Białowieskiej? Cała nadzieja w UNESCO

Alicja Bobrowicz, zdjęcia: Anna Czuba, Marcin Tynkowski, Marcin Krzyżański/Greenpeace, montaż: Katarzyna Szczepańska, Michał Szyszka
13.06.2019 10:34

Czy do Puszczy Białowieskiej wrócą harwestery? Do 2021 roku ma zostać wyciętych i wywiezionych z puszczy 154 tys. metrów sześciennych drzew. Zapisano to w aneksach do planów urządzania lasu dla trzech puszczańskich nadleśnictw (Bialowieża, Browsk, Hajnówka), które pod koniec kwietnia trafiły do konsultacji społecznych. Pretekstem dla wycinek jest bezpieczeństwo, zwłaszcza pożarowe.
Lasy Państwowe pracują właśnie nad raportem, który ma w połowie czerwca trafić na biurko ministra środowiska, Henryka Kowalczyka. Jeśli minister podpisze dokumenty, leśnicy dostaną zielone światło do cięć. Tym samym skończy się też możliwość zaskarżania ich w polskich sądach.
Prace mogą się jednak przedłużyć, bo aneksy zaopiniowało aż 12 tys. osób, w tym naukowcy i eksperci z organizacji pozarządowych, którzy nie zostawiły na nich suchej nitki. Minister środowiska obiecał też, że gotowe dokumenty prześle do konsultacji UNESCO. Czy spełnią wymogi, związane z Obiektem Światowego Dziedzictwa UNESCO? Zobacz wideo.

Więcej na ten temat: lasy, wycinka, puszcza białowieska
Więcej na ten temat: lasy, wycinka, puszcza białowieska
Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka