Początek podniebnej rewolucji. Pierwszy lot elektrycznego samolotu nad Polską

Marcin Warszawski, zdjęcia: Michał Kosiński, montaż: Bartosz Kłys
12.06.2019 18:42

Pierwszy na świecie seryjnie produkowany samolot ultralekki o napędzie elektrycznym wylądował na lotnisku Warszawa-Babice. Samolot Pipistrel Alpha Electro do stolicy przyleciał z Wrocławia. Wcześniejsze międzylądowania odbyły się w Gliwicach i Częstochowie.

Przelot zorganizowała firma Fortum, która pracuje nad budową infrastruktury do ładowania samolotów o napędzie elektrycznym.

- Lot z Warszawy do Paryża samolotem elektrycznym to perspektywa góra dziesięciu lat. W tej chwili największym wyzwaniem jest kwestia pojemności i żywotności baterii - mówi Krzysztof Będkowski, przedstawiciel Pipistrel w Polsce.

Dwuosobowa maszyna, która wzbiła się na polskie niebo, wyposażona jest w silnik elektryczny 60 kW, a jej prędkość przelotowa to ok. 160 km na godz. Bateria o pojemności 21 kWh jest w stanie zapewnić jej energię na około godzinny lot.

W ocenie Michała Kurtyki, sekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska, samoloty o napędzie elektrycznym to przyszłość lotnictwa. - Pamiętajmy, że pierwszy lot w 1903 trwał zaledwie kilkanaście sekund, a już kilkanaście lat później odbywały się długie loty pasażerskie. Myślę, że rozwój lotnictwa elektrycznego będzie równie szybki - twierdzi Kurtyka. Dodał, że cieszy się, że Polska znalazła się w gronie prekursorów ekologicznych rozwiązań w transporcie i komunikacji.

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka