To nie była uczciwa konkurencja. To nie były wybory równych szans. Media narodowe na usługach sztabu wyborczego PiS. Kościół wspierający partie władzy. Wdzięczność za transfery socjalne, za które płacimy my wszyscy - PiS dyskontował dla siebie. To był - jak mawiał Lech Wałęsa - pojedynek szachisty z bokserem. Czy w następnych wyborach będzie inaczej? Nie będzie jeszcze gorzej. Kaczyński jak Erdogan wykorzysta całą siłę państwa przeciw opozycji. Płynąc na zwycięskiej fali, przeprowadzi je już na początku października, by ta nie zdołała się pozbierać. Czy to oznacza, ze polska demokracja ma się położyć do trumny?

Nie, ale zamiast jojczyć i obrzucać się winą, cała opozycja musi się zaraz zabrać się do roboty. Odłożyć w tym roku wakacje. Rozpoznać potrzeby ludzi na poziomie każdego powiatu i gminy. Powołać nowoczesny sztab, złożony z osób, którzy rozumieją na czym polega kampania: Brejza, Mucha, Bosacki, Arłukowicz, Łukacijewska, Sikorski... Każdy kandydat musi iść do ludzi. Na place, festyny, targi, do zagród. Można było wygrać w Cisnej, to da się i w Ustrzykach i w Lesku. Tylko zacząć trzeba już.Przy jednym kandydacie opozycji w jednomandatowym okręgu wyborczym do Senatu - można wygrać Senat. Można nawet wygrać Sejm, a z pewnością można zapobiec większości konstytucyjnej PiS. Tylko żeby nam się chciało chcieć. Dawid miał tylko procę, ale pokonał Goliata.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Wielu, bardzo wielu znajomych mówi mi, że daliby głos KE, ale ten Schetyna.... Gdy pytam za co jest tak nielubiany? najczęściej słyszę " bo tak! ". PiS schował Antoniego, PO nie może zrobić to samo z Grzegorzem? I drugie chyba dużo ważniejsze! Niech KE zrobi jakiś klarowny program! I nie bójcie się suwerena, bo PiS -u nie możecie przelicytowywać! Zresztą jak? skoro oni już obiecali więcej od możliwości nie bacząc na stan finansów, to ch chcecie obiecać? 1000+, emerytury po 40 roku życia? To nie ta droga! Potraktujcie wyborców serio, bo ci co głosują na was, to mądrzy ludzie i rozumieją na czym wszystko polega! Obiecajcie 500+ ale dla potrzebujących i tylko tych co pracują! (taki pomysł nie oznacza likwidacji programu). Obiecajcie utrzymanie wieku emerytalnego, ale pod warunkiem, że lud wypowie się w referendum - krótszy staż, głodowa emerytura, czy dłuższy staż pracy i godziwy odpoczynek? Przekonajcie ludzi o jawności finansów, a jeśli powiedzą wam, że jesteście komunistami i złodziejami, to niech wskażą w waszych życiorysach jakieś rysy! niech udowodnią winy! pokażcie że macie socjalne oblicze, ale oparte o rozsądek! etc. etc.
@tilow333
Proponuję zachowanie przywilejów socjalnych przy państwie prawa, demokratycznych procedur i przestrzeganiu konstytucji. Te trzy ostatnie są ważne dla rozumnych wyborców, nie ma się czego wstydzić.
już oceniałe(a)ś
10
0
@tilow333
To wszystko jest w programie. Tylko, że większość wyborców ma gdzieś program. Wystarczą hasła. 3 słowa, nie więcej, bo ciężko zrozumieć...
Szachista nigdy nie ma łatwo wygrać z bokserem.

"Potraktujcie wyborców serio" - ja się czułem traktowany serio, ale widać po wynikach nie wszystkim na tym zależy.
już oceniałe(a)ś
14
0
@tilow333
Opozycja powinna zachować wszystkie nawet najgłupsze prezenty wujka Jarka, ale jasno powiedzieć, że to jest zabawa na koszt naszych wnuków, którzy nigdy nie dogonią Europy.
już oceniałe(a)ś
13
1
@janzdechlak
Przepraszam za minus, nie trafiłem w plusik.
już oceniałe(a)ś
7
0
@tilow333
Schetyna stoi na czele mnóstwa samodzielnie myslących ludzi, a nie jest wodzem ani guru, skąd to ciagłe wyczekiwanie na cudotwórcę? KE to grupa, a nie sekta pod wodzą. Poza tym sorry, porównanie go do Macierewicza to gruba przesada
już oceniałe(a)ś
7
0
@tilow333
Programy obchodzą garstkę, wyborów nie wygrywa się programami niestety.
już oceniałe(a)ś
8
0
PiS wygrało dzieki obficie rozrzucanym pieniądzom i aktywnej pomocy Kościoła.
Opozycja nie ma pieniędzy do rozrzucania ani przychylności biskupów.
Czekają nas kolejne cztery lata brunatno-czarnej okupacji.
@janzdechlak
Skąd ten pesymizm? Na szczęście jest Srebrna, KNF, pewien dom schadzek na Podkarpaciu, są należące się premie, jest cudowne rozmnożenie się ziemii Pinokia, jest Puszcza Białowieska, jest praca dla młodych, zdolnych o znanych nazwiskach i Misiewiczów. Jest tyle ciekawych zjawisk. I jest trochę czasu by sporo ludzi się o tym dowiedziało. A nic tak nie uraża godności suwerena jak informacja: kupili mnie za dychę, a sobie wzięli tysiąc.
już oceniałe(a)ś
16
0
Nie bylo rownych szans, ale trzeba walczyc w takich warunkach jakie sie ma. Czy opozycja naprawde sadzila, ze PiS bedzie walczyl honorowo ??? Przeciez to zarty.
A poza tym, skoro KE nie miala jednego spojnego przekazu (kto zna ich slogan wyborczy??), skoro poza paroma wyjatkami poslom nie chcialo sie ruszyc tylka do wyborcow, to co sie dziwia?
Widac na tyle wygodnie im w opozycji, ze nie maja zamiaru zdzierac butow, zeby ludzie ich poznali i zeby wyborcow przekonac. A na kliku szlachetnych przykladach z PO widac, ze jak ktos chce, to mozna.
Tragedia, ze tak niewielu z PO to zalapalo.
@NieMaZgodyNaGlupote
ciekawe, ze za nizszy od spodziewanego wynik KE obwinia się PO. A gdzie był PSL? W miastach elektorat PO się odliczył, na wsi wygrał PiS, bo PSL dał ciała. Ale oczywiście, wina PO.
już oceniałe(a)ś
6
0
Panie Jarosławie, wszystkie oczy zwrócone pewnie na Pana Roberta. Czy będzie w stanie przyznać, że trzeba się zjednoczyć zamiast wykrzykiwać durnowate hasła o "wielkim zwycięstwie"? O Zandbergu nie wspomina, on na pewno jest zadowolony, że dalej może być moralnym "zwycięscą" i szefem partii, która zmieściłaby się w M3 w blokach. Czy opozycja zainwestuje w billboardy na płotach jak to uczynił PIS w tej kampanii, a KE nie? Czy da się sklecić jakiś pociągający program nie licytując z PIS na rozdawnictwo i głupotę? Wreszcie, czy ktoś poprowadzi spójną kampanię całej koalicji, bo tego chyba ewidentnie teraz zabrakło. KE uwierzyła, że ludzie są tak wkurzeni na PIS, że po prostu wstaną i pójdą zagłosować na KE. Ale nie wszyscy wstali i nie wszyscy poszli. Wiemy już, że zawaliły sprawę frekwencji miasta średnie, więc tam powinno się skierować znaczne siły. Raczej nie do zagród jak Pan pisze, bo tam i tak się wg mnie nic nie ugra, chyba że PSL nagle dostanie skrzydeł.
@mikro_klik
Widocznie oczy wszystkich są skierowane na pana Biedronia, ale nie oczy redaktora Kurskiego. Bo po co wprowadzać do dyskusji o duopolu POPiS kogoś jeszcze, prawda? A potem zdziwienie że ludzie nie poszli na wybory albo nie głosowali na PO...
już oceniałe(a)ś
0
0
Na dzień dzisiejszy nie mam na kogo zagłosować!Na PiS nigdy nie zagłosuję,a KE...? Gdyby nie profesor D.Huabner,to też bym nie miał na kogo oddać głosu do EU.Opozycjo,wybory same się nie zrobią,trzeba zakasać rękawy i do roboty,a inteligencja pomaga,nie tylko psioczy
już oceniałe(a)ś
17
1
PIS to jedyna partia, która rozrzuca pieniądze z worków na ulicy. Nikt dotąd tego nie robił. Ludziom się to podoba jak cholera. Jak im teraz powiedzieć, że tak nie można? Posłuchają?
@ityle
Jasno powiedzieć, że narodek bawi się na koszt swoich przyszłych wnuków.
już oceniałe(a)ś
4
0
@janzdechlak
czyli należy trafić z kampanią informacyjną? Jaka będzie ta kampania, skoro PIS ma Kurskiego, który potrafi tak przedstawić dane, że wyjdzie, że to wina PO, bo zadłużyła Polskę, a teraz to tylko ratowanie kraju popytem wewnętrznym?
już oceniałe(a)ś
5
0
@ityle
Bez ambony i telewizora do wyborców można dotrzeć tylko pieszo. Ale się da. A lud lubi swojskość takiego kontaktu.
już oceniałe(a)ś
4
0
@ostroznypesymista
no to w drogę
już oceniałe(a)ś
5
0
Tyle, że te wszystkie sprawy są precyzyjnie regulowane w przepisach, od ustawy zasadniczej poczynając.
Skoro Kaczyński łamie je wszystkie, to znaczy, że działa nielegalnie.
Zaś, zgodnie z konstytucją, dla ugrupowań łamiących prawo nie ma miejsca na scenie politycznej.
Powinien o tym orzec Trybunał Konstytucyjny, ale nie orzeknie, bo został zlikwidowany na skutek spisku zaraz po przejęciu władzy przez mafię kulawego.
Jedyną szansą na wyjście z tego błędnego koła jest orzeczenie TSUE, przywracające porządek prawny w Polsce...
już oceniałe(a)ś
12
0
Bardzo rozsądny głos. Tak bliski temu, o czym my forumowicze piszemy od kilku dni.

Byleby tylko opozycja skorzystała z wielu dobrych i mądrych rad.

Uratuje nas tylko pełna mobilizacja JUŻ TERAZ, a wtedy będzie można trochę odpocząć w kolejne wakacje.
już oceniałe(a)ś
11
0
`