"Więźniowie czwartego piętra" z nominacją do The European Press Prize. Ewa Wołkanowska-Kołodziej: "Daję głos osobom, które na co dzień go nie mają"

Marcin Warszawski, zdjęcia: Michał Kosiński, montaż: Michał Szyszka, Łukasz Bernaś
13.05.2019 11:08

Opublikowany w magazynie 'Pismo' reportaż 'Więźniowe czwartego piętra' Ewy Wołkanowskiej-Kołodziej został nominowany do nagrody The European Press Prize. Jest jedynym polskim materiałem, który w tym roku ma szansę na nagrodę. - Mam ogromną potrzebę robienia czegoś, co jest ważne, dlatego w swoich tekstach chcę dawać głos osobom, które na co dzień tego głosu nie mają - twierdzi Ewa Wołkanowska-Kołodziej, która w swoim reportażu opowiedziała historie ludzi starszych, którzy przez bariery architektoniczne od wielu lat nie wychodzą ze swoich domów. O trudnościach pracy reportażysty, o blaskach i cieniach pracy wolnego strzelca oraz o tym, dlaczego podejmuje w swoich tekstach trudne społeczne tematy Ewa Wołkanowska-Kołodziej opowiada w rozmowie z Marcinem Warszawskim.

The European Press Prize to nagroda za najwyższe osiągnięcia dziennikarstwa europejskiego. Jest przyznawana dzięki wsparciu wielu fundacji medialnych, których celem jest promowanie wysokiej jakości dziennikarstwa w Europie: The Guardian Foundation, Thomson Reuters Foundation, The Politiken Foundation, Foundation Veronica, The Jyllands-Posten Foundation oraz Democracy and Media Foundation i The Irish Times Trust Limited. Partnerami nagrody są Media Development Investment Fund, Fundacja Agory (gospodarz gali wręczenia nagród w 2019 r.), ANP i De Balie.

The European Press Prize przyznawana jest w czterech kategoriach: Reportaż, Innowacje, Dziennikarstwo śledcze i Opinie. W tym roku komitet konkursowy nominował 23 materiały autorów pochodzących z 15 krajów. Zwycięzców w czterech kategoriach oraz laureata Nagrody Specjalnej poznamy podczas ceremonii, która odbędzie się 23 maja w siedzibie 'Gazety Wyborczej'. W przededniu ceremonii wręczenia nagród 2019 European Press Prize Award w siedzibie 'Gazety Wyborczej' (ul. Czerska 8/10 w Warszawie) zapraszamy na inaugurację wystawy Agencji Reuters fotografii Yannisa Behrakisa. Wystawa w ramach hołdu jego dziełu i profesjonalnemu poświęceniu.

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka