Strajk zawieszony. Czy strajkujący katecheci mogą spodziewać się represji?

Michał Toczek, montaż: Łukasz Bernaś
26.04.2019 14:40

Jak oświadczył wczoraj przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, od soboty 27 kwietnia strajk będzie zawieszony. 'Od poniedziałku uczniowie mogą już iść do szkoły, a rady klasyfikacyjne w wypadku maturzystów można jeszcze przeprowadzić w sobotę, w poniedziałek czy we wtorek' - dodaje Broniarz. Czy nauczyciele, którzy strajkowali, mogą spodziewać się represji?

Zaniepokojeni są katecheci, którzy zdecydowali się na udział w strajku. Konferencja Episkopatu Polski nie wydała oficjalnego oświadczenia, w którym odniosłaby się do kwestii udziału katechetów w proteście. Wypowiedziały się na ten temat natomiast kurie metropolitalne, które w swoich opiniach są bardzo rozbieżne. Czy katechetom, którzy wzięli udział w proteście, grozi odebranie tzw. misji kanonicznej? Jest to dokument uprawniający do nauki religii wydawany przez kurie. W archidiecezji gdańskiej pojawiły się takie obawy.

- Młodzież szkolną potraktowano jak zakładników. Nie stajemy po żadnej stronie. Ale trzeba mówić prawdę i stać po stronie prawdy. Skrzywdzono wrażliwość, idealizm, zaufanie ludzi młodych, dzieci i młodzieży - mówił podczas świątecznej homilii metropolita gdański abp Głódź. Relację z 19. dnia protestu znajdziesz TUTAJ.

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka