W Warszawie powstanie pierwszy w Polsce dzienny dom opieki dla osób z chorobami nowotworowymi

Alicja Bobrowicz, zdjęcia: Michał Toczek, montaż: Katarzyna Szczepańska, Michał Szyszka
15.04.2019 13:05

Od siedmiu lat spotykają się w 40-metrowej salce parafialnej na warszawskim Mokotowie. Wspólnie wychodzą do teatru, uczestniczą w zajęciach muzycznych, lekcjach o sztuce i pięknie, razem gotują. Wszystko nieodpłatnie. Łączy ich choroba nowotworowa.

Zajęcia organizuje Fundacja Wspierania Osób Nieuleczalnie i Przewlekle Chorych JESTEM. Założyły ją onkolożka Ewa Kosakowska i była pacjentka Izabella Dembińska. - Choroba nowotworowa przypomina uzależnienie, bo nie dotyczy jednej osoby, ale całego systemu, w którym chory funkcjonuje. W momencie rozpoznania choroby są ogromne akcje; szukanie w internecie, bombardowanie nowościami, które to rzekomo mogą wiele zmienić. Po czasie emocje opadają i pozostaje życie, w którym się trzeba na nowo odnaleźć - tłumaczy dr Kosakowska. Fundacja się rozrasta i potrzebuje więcej miejsca, by zrealizować nowe pomysły. Stąd pomysł wybudowania domu, w którym z zajęć mogłoby skorzystać nawet 120 osób - trzy razy więcej niż dziś. W efekcie powstanie pierwszy w Polsce dzienny dom opieki nad osobami z chorobami nowotworowymi. Darowiznę na zakup działki na osiedlu Augustówka przekazała Fundacja Trzy Trąby, kolejne 500 tys. zł przekazały prywatne osoby.

Fundacja JESTEM potrzebuje teraz jeszcze 2 mln zł na budowę domu, liczy na hojność darczyńców oraz wpływy z jednego proc. podatku.

Więcej na fundacjajestem.org.

Więcej na ten temat: onkologia, nowotwór, rak
Więcej na ten temat: onkologia, nowotwór, rak
Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka