Nadzieja w młodzieży. Strajk uczniowski chce zmienić istotę edukacji

Justyna Suchecka, zdjęcia: Michał Kosiński, montaż: Bartosz Kłys
12.04.2019 21:45

- Naszą inicjatywą jest przede wszystkim to, żeby wesprzeć nauczycieli. Ale mamy też inne postulaty. Chcielibyśmy skorzystać z tej okazji, że temat edukacji został w ogóle jakoś podniesiony w Polsce w tym momencie i zaprosić wszystkich do szerszej debaty na ten temat i do zmiany systemu edukacji - mówi Kacper Lemiesz, jeden z liderów strajku uczniowskiego.

We wtorek setki uczniów zgromadziły się w Warszawie pod gmachem Ministerstwa Edukacji Narodowej, żeby wyrazić wyrazić poparcie dla strajkujących od dwóch dni nauczycieli i ogłosić potrzebę debaty na temat zmian w oświacie, w której tym razem głos młodzieży byłby ważny i słyszalny.

O tym jak według młodych powinna wyglądać odmieniona, demokratyczna szkoła z Kacprem Lemieszem rozmawia dziennikarka 'Gazety Wyborczej' Justyna Suchecka.

---------------------------------

Za czas strajku nauczyciele nie dostają pensji - tydzień protestu to nawet kilkaset złotych straty. Forum Związków Zawodowych i Związek Nauczycielstwa Polskiego otworzyły konto, na które można wpłacać pieniądze, by wesprzeć strajkujących nauczycieli. Związkowców zainspirował do tego komentarz publicysty 'Wyborczej' Wojciecha Maziarskiego.

Z pomocy funduszu będą mogli skorzystać ci, którzy nie należą do ZNP i FZZ.

Numer konta do wpłat: 13 1240 5934 1111 0010 8960 6877

Dlaczego warto wesprzeć nauczycieli? Piszcie: listy@wyborcza.pl

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka