W Hajnówce odbył się IV Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obywatele RP stanęli na trasie marszu nacjonalistów idących ku czci wyklętego Romualda Rajsa 'Burego'. Otoczeni kordonem policji rozsypali na trasie pochodu białe róże. W samo południe, na godzinę przed pochodem nacjonalistów przez centrum Hajnówki, ok. 200 osób chwilą ciszy uczciło pamięć ofiar oddziału 'Burego'. Spotkali się przy pomniku Ofiar Wojen i Represji na skwerze Dymitra Wasilewskiego. Hajnowska młodzież odczytała nazwiska każdej spośród 79 ofiar, w tym starców, kobiet i dzieci, którzy zostali zamordowani w styczniu i lutym 1946 r. w ramach pacyfikacji wsi Zanie, Zaleszany, Szpaki, Wólka Wygonowska i Końcowizna na Białostocczyźnie.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Zdumiewające, jak trzyletnie pranie mózgów ogłupiło polską młodzież. Bohaterami zostają zwykli bandyci (no "ogień" nie był zwykłym, był szefem UB - taka ironia losu). Bez echa minęła rocznica zamachu na Kutscherę - perfekcyjnie zorganizowanej akcji na kata Warszawy. Niebawem rocznica "Akcji pod Arsenałem" i też nikt się nie zająknie. W czerwcu rocznica ostatniej walki płk. Macieja Kalenkiewicza (poległ z całym oddziałem pod Surkontami, rannych NKWD dobiło). Hubalczyk, cichociemny, współautor planu opwracji "Ostra Brama". Czy ktoś wybiera się na Kolonię Wileńską, gdzie spoczywają prochy tysiąca poległych w operacji? Czy ktoś może wybiera się w ostatnią niedzielę czerwca na cmentarz żołnierzy AK i BCh poległych pod Osuchami? Może pojedźcie nad jez, Brożane - to blisko i oddajcie hołd poległym w ostatniej bitwie z NKWD.
Może lepiej nich się nie wybierają "zamawiacze pięciu piw".
Zamiast uczcić pamięć ogromnej liczby poległych patriotów czcicie "żołnierzy wyklętych" strzelających do cywilów. Hańba wam, pseudopatrioci.
już oceniałe(a)ś
30
0
Mordując bezbronne kobiety i dzieci byli partyzanci burego stali się równi banderowcom i ukraińskim mieszkańcom Wołynia bestialsko mordujących Polaków.
już oceniałe(a)ś
28
0
Żołnierz, nawet ten mający największe zasługi jeżeli strzla do bezbronnych cywili, kobiet, dzieci jest zbrodniarzem i powinien być postawiony przed plutonem egzekucyjnym.
już oceniałe(a)ś
26
0
Naszym żołnierzom, współcześnie, zdarzyła się wpadka, ostrzelania cywili Nangar Chel. Z sądów wyjść nie mogą od lat prawie 12. A tu szast-prast, ponad 100 trupów a "wyklęty" Bury bohater.
już oceniałe(a)ś
25
0
Brawo!
Tylko skąd pochodzą uczestnicy marszu nacjonalistów?
Bo jeżeli to nie "miejscowi", to chyba powinno się skutecznie odmówić pozwolenia na taki marsz?
A jeżeli miejscowi, to przykro to słyszeć - z mlekiem matki wyssali tylko nienawiść (w tym i do żydów).
już oceniałe(a)ś
23
0
Podać całość faktów o "bandziorach wyklętych". Jakim prawem samozwańczy watażkowie wydawali wyroki śmierci i je wykonywali? Za co? Za to, że chłop "śmiał wziąć cudze", bo dostał ziemię z reformy?
Kto tych bandziorów do tego upoważnił?
już oceniałe(a)ś
5
0
to bylo okropne morderstwo, ludzie przezyli wojne i zostali zamordowani przez Polakow. Ja mysle ze to byli zolnierze przekleci a nie wykleci, tylko czy po tym morderstwie maja prawo byc nazywani zolnierzami??
już oceniałe(a)ś
5
0
Polska policja broni faszystów. Bez porządnej lustracji tych służb się nie obejdzie...
już oceniałe(a)ś
3
0
`