"Nie ma Europy bez Ukrainy". Donald Tusk w Radzie Najwyższej w piątą rocznicę Euromajdanu

rada.gov.ua, montaż: Michał Szyszka, tłumaczenie: Igor Iwaniuk
19.02.2019 17:46

Pięć lat temu na kijowskich ulicach siły porządkowe otworzyły ogień. Protest na Majdanie przeciw władzy prezydenta Wiktora Janukowycza trwał od listopada, ale dopiero 18 lutego 2014 roku doszło do prób zmasowanego szturmu. Euromajdan się bronił, ale zginęli ludzie. Na Ukrainie obecnie poległych zalicza się do tzw. Niebiańskiej Sotni, a wydarzenia z przełomu 2013 i 2014 roku nazywa się Rewolucją Godności. Kraj zmienił wektor polityki na zdecydowanie prozachodni, ale gospodarczo wciąż boryka się z ogromnymi problemami. Na Donbasie trwa wojna, prawie codziennie giną ludzie.

Ukraina świętuje właśnie 5. rocznicę Euromajdanu. Rada Najwyższa zebrała się na uroczystym posiedzeniu. Obradom przewodniczył prezydent Petro Poroszenko. Na posiedzeniu przemówienia wygłaszali zaproszeni zagraniczni goście. Szczególny wymiar miało przemówienie przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Protesty sprzed 5 lat miały charakter decydowanie proeuropejski i doprowadziły w efekcie do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE w połowie 2014 roku. Donald Tusk podkreślał wyjątkową rolę Ukrainy w Europie, wyrażał nadzieję na dalszą jej integrację z Unią i zapewniał o wsparciu, szczególnie w obliczu działań rosyjskich na Krymie i w Donbasie. Jego przemówienie parlamentarzyści przyjęli owacjami.

- Niech żyje pamięć o bohaterach waszej historii! Niech żyje solidarna i zjednoczona Europa! Niech żyje niezależna i soborna Ukraina! Sława Ukrainie! - zakończył swoje przemówienie Donald Tusk.

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka