Trzeci most w Warszawie otwarto 6 stycznia 1914 roku. Na cześć cara dostał imię Mikołaja II, nazwa nigdy się jednak nie przyjęła. A w 1917 roku oficjalnie ją zmieniono. Budowlę zaprojektowali Mieczysław Marszewski i Wacław Paszkowski. Wieżyce, kamienne ławy i balustrady to już dzieło Stefana Szyllera. W 1944 roku most zaminowali i wysadzili w powietrze Niemcy. Jeszcze przed końcem II wojny światowej zdecydowano, że most Poniatowskiego będzie odbudowany jako pierwszy. Otwarto go 22 lipca 1946 roku.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
W tym materiale brakuje ważnej informacji. Most Poniatowskiego rzeczywiście miał być po wojnie odbudowany jako pierwszy z warszawskich mostów, ale tak się nie stało. Wcześniej otwarto most przy Cytadeli. Powodem opóźnienia odbudowy Mostu Poniatowskiego była katastrofa. Podczas prowadzonych w szaleńczym tempie robót element konstrukcji przygniótł robotnika. Koledzy chcieli uwolnić nieszczęśnika, przecięli palnikiem ten element, a wtedy runął kawał przęsła. Robotnik zginął, a odbudowa miała kilkumiesięczny poślizg.
już oceniałe(a)ś
4
0
Bardzo ładnie wygląda 0:31 i 1:10, o wiele gorzej 2:13, a najgorzej 0:02. No i dla mojego oka najładniejszy "detal" pojawia się na pierwszym planie w kadrze 1:48 - piękna Osa.
już oceniałe(a)ś
1
0
Powinniśmy wrócić do historycznie popraawnej nazwy "Most im. Miikołaja II", ostatniego króla Polski.
już oceniałe(a)ś
1
1
`