Uważa, że gra w chińczyka bardzo dobrze wpływa na charakter, zwłaszcza bardzo zdolnych dzieci. Maria Mach sama była zdolnym dzieckiem, dziś jest dyrektorką Biura i sekretarzem Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, który wspomaga wybitne dzieci. Zdaniem pedagożki problemem tradycyjnej szkoły jest fakt oceniania dzieci przez pryzmat błędów. - Czy ktoś podkreśla na czerwono, że coś jest genialnie napisane? - pyta retorycznie. - Ta koncentracja na brakach sprawia, że wielu ludzi się zamyka, bo nawet jeśli mają jakieś mocne strony, to one okazują się nieważne - podkreśla. Taki sposób oceny często zamyka drogę do rozwoju.

A czy istnieje program dla zdolnych nauczycieli?
- Na razie jest bardzo mały. 'Inspiratorium' to na razie szkolenia dla 15 osób. Nauczyciele, zwłaszcza z mniejszych miejscowości, są zapraszani na cztery dni szkoleń, między innymi podczas nich są 'cieniami' zdolnych dzieci, co okazuje się niezwykle trudne. - Zależy nam również na zbudowaniu relacji między zdolnymi nauczycielami, żeby nie czuli się osamotnieni, podobnie jak zdolne dzieci.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Najprościej jest zapisać się do PIS. Wszystkie dzieci członków PIS są zdaniem rzeczniczki rządu bardzo zdolne, wykształcone i znają języki obce; zwłaszcza francuski.
już oceniałe(a)ś
7
1
`