Różne drogi do totalitaryzmu, czyli amerykańska lekcja historii. Polacy czytają Timothy'ego Snydera. Prolog

04.12.2018 14:33

Tymothy Snyder ostrzega obywateli wszystkich państw, które skręcają w stronę autorytaryzmu.

Akcję czytania i nagrania polskiego wydania książki wybitnego historyka amerykańskiego z Yale University prof. Timothy Snyder'a. 'O tyranii, dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku ' zorganizowali obywatele zaniepokojeni sytuacją we współczesnej Polsce, Europie i świecie.

Obywatele nawołują do czytania...
My Obywatele, urodzeni w różnych dekadach XX-tego wieku, a najmłodsi już w wieku XXI czytaliśmy tę książkę zaniepokojeni drogą którą dziś podąża nasz kraj. Czytali ją przedstawiciele trzech pokoleń, różniący się osobistym doświadczeniem i stopniem zaangażowania w obecną sytuację polityczną. Są wśród nas osoby, które ponad 800 dni domagały się publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego, są organizatorzy 'Światełka dla sądów' , żądający wolnych i niezawisłych sądów, obrońcy Puszczy Białowieskiej, a także po prostu obywatele zaniepokojeni sytuacją w Polsce.

We wstępie do polskiego wydania Timothy Snyder pisze : 'Niniejszy tekst został napisał w grudniu 2016 i skierowany do obywateli Stanów Zjednoczonych. Jeśli nie stracił aktualności, oznacza to, że w krytycznych momentach warto czerpać naukę z historii. Jeżeli niektóre argumenty brzmią znajomo, widać, jak ogromny jest mój intelektualny i moralny dług wobec polskich kolegów i przyjaciół'.

...i wyciągania wniosków z historii
Tymothy Snyder lekcje historii kieruje do swoich współobywateli, ale także do obywateli wszystkich państw, które skręcają w stronę autorytaryzmu. Drogi do autorytaryzmu bywają różne, lecz jeśli się z nich w porę nie zejdzie, prowadzą do tyranii czyli totalitaryzmu. A tego wszyscy nie chcemy i powinniśmy uniknąć. Bo jak głosi wybrany jako motto cytat z pism Leszka Kołakowskiego 'Być oszukanym w polityce nie jest usprawiedliwieniem'.

Mamy nadzieję, że wszystkim nam wystarczy mądrości i odwagi, żeby nie dać się oszukać i skłonić rządzących do zejścia z drogi do autorytaryzmu, dlatego zachęcamy do sięgnięcia po '20 lekcji z XX wieku'. Do wyboru oferujemy książkę lub audiobook. Apelujemy, by także innych zachęcać do czytania i słuchania. Odrobiwszy wspólnie te lekcje, będziemy lepiej przygotowani na niełatwe wyzwania wieku XXI.

Fundacja daje nagrodę
Podczas nagrywania książki dowiedzieliśmy się, że prof. Timothy Snyder otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2018 w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych za analizę mechanizmów polityczno-społecznych, które w XX wieku doprowadziły do konfliktów narodowościowych i ludobójstwa w Europie Środkowej'. (Odbierze ją 5 grudnia na Zamku Królewskim).

Więcej na ten temat: Timothy Snyder
Więcej na ten temat: Timothy Snyder
Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka